fikirtepe mıpım

Fikirtepe’de ruhsatı alamayan MIPIM'e gidemedi!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 13.03.2015
Gayrimenkul fuarı MIPIM’de inşaat şirketleri ve belediyeler kentsel dönüşüm projeleri ile öne çıktı.
İstanbul'da dönüşümün en popüler bölgesi Fikirtepe ise bu yıl tanıtılamadı. Yabancı yatırımcı ruhsatı alınan ve kat irtifakı kurulan projeleri seçince, Fikirtepe'nin tanıtım umudu 2016'ya kaldı.

FRANSA'nın Cannes şehrinde 10-13 Mart tarihlerinde gerçekleşen gayrimenkul fuarı MIPIM'e katılan Türk inşaat firmaları ve belediyeler kentsel dönüşüm projelerini ön plana çıkardı. İstanbul'da kentsel dönüşümün en çok tartışılan bölgesi Fikirtepe'den ise tek firma fuarda yer aldı. Tüm firmaların bölgeyi tanıtması için fuara katılması planlanıyordu, olmadı. Fuara Fikirtepe'deki ‘Yenitepe İstanbul' konut projesi ile katılan Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu bunun nedenini şöyle açıkladı: “Fikirtepe'de kentsel dönüşüm 4 yıldır gündemde. Planlanan onlarca projeye karşın ruhsat alan ya da alma aşamasında olan 15 firma var. Yabancı yatırımcı ruhsatını almış, kat irtifakını kurmuş projelere öncelik veriyor ve güveniyor. Fikirtyepe'de bu aşamaya gelen çok firma olmadığı için bu yıl bölge bazında bir katılım olmadı”

HEDEF 2016 

Firmaların Fikirtepe'yi tanıtmak için önümüzdeki yıl MIPIM'e birlikte katılacağını belirten Nuhoğlu, “Bölgemizde süreç bu yıl hızlanacak ve yıl içinde 30 firma bölgede inşaata başlayacak. 2016'da Fransa'da Fikirtepe yılı olacak. 25-30 bin konutluk yeni projelerin maketlerini sergileyeceğiz” dedi. Fikirtepe'de kentsel dönüşüm süreci 4 yıl önce başladı ancak hala sorunlar çözülmedi. Bölgedeki problemleri geçen hafta Ankara'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk ile görüştüklerini belirten Ali Nuhoğlu, “Ankara'dan sonra İstanbul'da da toplantı yaptık ve bir platform kurmaya karar verdik. Nuhoğlu İnşaat, Teknik Yapı, Emay, Anka Yapı, Baysaş, Vartaş, Haldız İnşaat, Selimoğlu İnşaat ve Pana Grup platforma katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi de sürece dahil. Platform ile bölgede geç de olsa master plan yapılmasını, Fikirtepe'nin yurtiçi ve yurtdışında tanıtılmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Hürriyet

fikirtepe mıpım