Ramadan Kumova Fer Yapı

FerYapı 5 yıla 5 proje sığdırdı

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 01.05.2015
İnşaat ve gayrimenkul dünyasına 5 yıl önce giriş yaparak kimliğini sağlamlaştıran FerYapı 5 farklı projeye imza attı.
Fer Yapı 5. yaşına bastı. Sektörde bir yılı hazırlık olmak üzere 5 yıldan bu yana faaliyet gösteren FerYapı, bu zaman zarfında 300 bin metrekaresi satılabilir olmak üzere 500 bin metrekare inşaat alanına sahip 5 proje geliştirdi. Konut, ticari ünite ve ofis olmak üzere farklı konseptlerde başarılı olan Fer Yapı, 1.8 milyar liralık portföy yönetti. FerYapı bu cironun yüzde 45'ini konuttan elde etti. 

Beş yıllık zaman dilimine iTower, İstwest, Kartal Residence, Parima Residence ve Premier Kampüs Ofis olmak üzere 5 projeyi sığdırdıklarına dikkat çeken FerYapı Yönetim Kurulu Üyesi Ramadan Kumova, her segmentte nitelikli işlere imza attıklarının altını çizdi. 

Satışta ilk yıl vergide ilk 100'e girdi

İlk satış yılında İstanbul vergi sıralamasında 74. olduklarını kaydeden Kumova, “Şükürler olsun güzel işler yaptık. Gayrimenkul sektörü, ekonominin olmazsa olmazıdır. Ben lokomotif diyemeyeceğim. Çünkü diğer sektörlerde kazanılan paralar bu sektörde harcanır. Ama Türkiye'nin büyümesinde çok önemli bir yer sahiptir. Ekonomi bir büyürken inşaat 2-3 büyür. Yerli malzeme kullanır ve eğitimsiz işgücü istihdam eder” dedi.

Yabancıya satışta engellemeler kalkmalı

Türkiye'nin ekonomide en önemli kaleminin gayrimenkul olduğuna dikkat çeken Kumova, “Sattığınız ürün Türkiye'de kalır, dışarı çıkmaz. Sahipleri gelerek burada para harcar, yatırım yapar. Katma değeri çok yüksektir. Gayrimenkul satın alanlar Türkiye'de yaşamaya devam eder” dedi.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

FerYapı Ramadan Kumova