Emlak vergisi

Fazla alınan emlak vergisi iade ediliyor!

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 14.05.2015
Kamu Denetçiliği Kurumu, yanlış hesaplama sonucu bir vatandaşın belediyeye fazladan ödediği emlak vergisinin iadesini sağladı.
Kurumdan yapılan yazılı açıklamaya göre, bir vatandaş, emlak vergisi tahakkuk ettirilirken, oturduğu dairenin dıştan dışa yüz ölçümünün 330 metrekare hesaplandığı, aynı binadaki diğer daireler için ise bu yüz ölçümün 80 metrekare olarak belirlendiği iddiasıyla belediyeye başvurup, hatanın düzeltilmesini talep etti.

Başvuru üzerine belediye hatayı düzeltti, ancak şikayetçi vatandaşa 2012-2014 yıllarında fazladan ödediği emlak vergisi iade edilmedi. Vatandaş, bunun üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurup, fazladan ödediği verginin iadesini istedi.

Şikayeti inceleyen Kamu Denetçiliği Kurumu yetkilileri, belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü ile görüşüp, vatandaşın mağduriyetini aktardı.

Kurumun "arabuluculuk" girişimiyle söz konusu dosyayı yeniden inceleyen belediye, vatandaşı haklı buldu ve mağduriyeti giderdi. Belediye, fazla ödenen 455 lira 49 kuruşu vatandaşa iade etti.

AA

Emlak vergisi fazla alınan emlak vergisi emlak vergisi iade Kamu Denetçiliği Kurumu