tokinin krem renkli blokları

Ev sahibi olmayan kalmayacak

Sektörden Haberler Emine Pile 26.11.2015
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı hükümet programında emeklilere ve ev sahibi olmak isteyenlere yönelik maddeler dikkat çekiyor.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün açıkladığı 64. Hükümet Programı'nın ekonomi ayağına, "istikrarlı ve güçlü ekonomi", "istihdam esaslı sürdürülebilir büyüme", "gelir dağılımının iyileştirilmesi", "refahı artıran sosyal politikalar", "güven", "güçlü toplum" başlıkları damgasını vurdu. Son 13 yılda, üst-orta gelir grubuna yükselen Türkiye'nin yüksek gelir grubu ülkeler arasına girmesi temel hedef olarak belirlendi. İşte yeni hükümet programının başlıkları: 

DÜŞÜK GELİRLİ EMEKLİ KALMAYACAK: Düşük düzeyde maaş alan emeklilerin gelir seviyesi alınacak tedbirlerle yükseltilecek. Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de yıllık ilave bin 200 lira verilecek. Çalışan emekliden kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisi tamamen kaldırılıyor. Emekliler TOKİ eliyle ev sahibi olacak. 

HERKES EV SAHİBİ OLACAK: Tasarruf eğilimi teşvik edilerek ev sahibi olmak kolaylaşacak ve inşaat sektörünü desteklemek için yeni bir finansman mekanizması geliştirilecek. Ev almak için konut hesabı açan ve yüzde 25 peşinat biriktirenlere yüzde 15 kamu katkısı sağlanacak. 

EV KADINLARINA SOSYAL GÜVENCE: Kadın istihdamının artırılmasına yönelik yeni çalışma modelleri oluşturulacak. Mevsimlik tarım işçisi ev eksenli çalışan kadınların sosyal güvenceden yararlanmaları sağlanacak. Kadın Girişimciliği Programı ile kadınların iş hayatına atılmaları kolaylaştırılacak. Kadın girişimlere 100 bin liraya kadar, 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet imkânı verilecek.

64. hükümet programı Ahmet Davutoğlu yeni hükümet programı