Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt

Ev sahibi olmak artık daha kolay!

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 02.02.2015
Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, yüzde 15 devlet katkısı ile konut satışlarının artacağını ve ekonominin hareketleneceğini açıkladı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı “Konut almak isteyene yüzde 15 devlet katkısı sağlanacak” açıklamasına bir destek de Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt'tan geldi. Bu sayede ev sahibi olmanın kolaylaşacağını söyleyen Tamer Özyurt, “Bundan böyle bir kişi konut almak için bankada bir hesapta para biriktirmeye başlarsa üç yılda, beş yılda hesapta ne kadar biriktirmişse, ev aldığında  devlet ona yüzde 15 katkıda bulunacak. Örneğin hesapta 100 bin lira biriktirmişse devlet de ona 15 bin lira verecek. Böylece tasarrufu teşvik anlamında da, peşinatı bulma anlamında da kolaylık sağlanmış olacak” dedi.  Türk insanının uzun vadede borçlanmayı sevmediğini söyleyen Özyurt, “Kararın uygulamaya geçmesiyle birlikte elinde belli bir birikimi olanlar daha kısa sürede borçlanarak ev sahibi olabilecek” açıklamasını yaptı.

Ekonomi hareketlenecek

Karar sonrası konut satışlarının artacağına dikkat çeken Özyurt, “Bu hareketlenme tüm ekonomiye yansır. Biliyorsunuz inşaat sektörü, çimentodan mobilyaya 200'e yakın alt sektörü harekete geçiriyor. Bu sayede işsizlik de azalır” diye konuştu.

Tamer Özyurt yüzde 15 devlet katkısı ev sahibi olmak Ahmet Davutoğlu açıklama