tapu masrafı

Ev alırken tapu masraflarını hesap etmeyi unutmayın!

Sektörden Haberler 17.10.2018 10:51

Ev alırken 'Evin parasını ayarladım, tamam' diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü unuttuğunuz bir şey daha var, o da tapu masrafı…

Ev almaya karar verdiniz ve banka kredisi, eş-dosttan borç derken ödenecekler artıyor da artıyor… Ancak ödenecekler sadece evin fiyatı ile bitmiyor. Tapu masrafı da buna ekleniyor. Kaldı ki azımsanmayacak miktarlarda olan tapu masrafı, konut alacakların gözüne bu son aşamada her ödemeden çok geliyor.

  • Peki nedir bu tapu masrafı ve ne kadar tutar? Her konut alıcısı ödemek zorunda mı? Her evin tapu masrafı aynı mı? Nasıl hesaplanır? Tapu harcını kim öder? Tapu harcı öderken nelere dikkat etmek gerekir? Tapu harcı ödemeleri nereye yapılır?

Emlaktasondakika.com olarak ev alacaklara yol gösterecek bir çalışma hazırladık.

Tapu harcı, taşınmazların alım – satım işlemleri için alınan tapu hizmet bedelidir. Tapu işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için tapu harcının yatırılması gerekiyor.

  • Alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 oranında alınan tapu harcı, Bakanlar Kurulu kararı ile 5 Mayıs-31 Ekim 2018 tarihleri arasında indirimli olarak yüzde 1,5 oranında alınmaktadır. Ayrıca yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8'e indirilmiştir. 

Mayıs 2018'de Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu'nun 2018/11674 sayılı kararıyla tapu harcı oranında sınırlı bir süre için önemli bir indirim yapıldı. Tapu harcın oranı 31 Ekim 2018 tarihine kadar yüzde 2'den yüzde yüzde 1,5'e düşürüldü.

Bazı konut alıcıları taşınmazın satış değerini daha az göstererek daha az tutarda tapu harcı ödeme yoluna gider. Ancak bunun tespit edilmesi durumunda cezai uygulama yapılır. Bu tip bir duruma neden olan vatandaşlar tapu harcı cezası ödemek zorunda kalır.

TAPU HARCINI KİMLER ÖDER?

Tapu harcı alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor. Tapu harcı oranı her iki taraf için de satış bedelinin yüzde 1,5'u olmak üzere toplam yüzde 3 olarak uygulanıyor. Tapu harcı, harcı ödeyecek kişi tarafından vergi dairesine ödenir ve karşılığında ödendiğine dair makbuz alınır. Ayrıca sadece alıcı tarafından tapu döner sermaye harcının da ödenmesi gerekir. Arsa, tarla farkı olmaksızın tüm gayrimenkullerde tapu harcı bedeli aynıdır. 

TAPU DÖNER SERMAYE BEDELİ 117,50 LİRA!

Ev alırken masraflar bitmiyor. Bu masrafa ek olarak Tapu Döner Sermaye Bedeli 2018 için döner sermaye hizmet bedeli 103,50 TL ve ilave hizmet bedeli 14 TL olacak şekilde 117,50 TL olarak belirlenmiştir.

ÖRNEK TAPU MASRAFI HESAPLAMA:

Tapu masrafı hesaplama (KDV hariç)                                                     Ödenecek tutar (300.000 TL için)

  • Alıcının harç bedeli (% 1,5)                                                                         4.500 TL
  • Satıcının harç bedeli (% 1,5)                                                                       4.500 TL
  • Tapu döner sermaye bedeli                                                                         117.50 

TAPU HARCI NEREYE YATIRILIR? 

Tapu harcını, işlemlerin yapıldığı vergi dairesine veya Tapu Müdürlüğü'nün anlaşmalı olduğu bankalara yatırabilirsiniz.

Herkesin hayali olan konut sahibi olmak, ne yazık ki sadece evin fiyatıyla bitmiyor. Tapu harcı, döner sermaye bedeli, varsa cezai uygulaması derken ev satın alırken karşınıza çıkacak başka bir maliyet te Emlakçı Komisyonu...

  • Eski yönetmelikte konut alım satımda geçerli olan komisyon oranı yüzde 6 (yüzde 3 alıcıdan yüzde 3 satıcıdan olmak üzere) iken yeni yönetmelikte yüzde 4'e (yüzde 2 alıcıdan yüzde 2 satıcıdan olmak üzere) düşmüştür.
  • Kiralamada ise yıllık kira bedelinin yüzde 12'si talep edilirken, yeni düzenlemeyle birlikte komisyon bedeli bir aylık kira bedeline eşit olacaktır. Bu oranlara KDV (yüzde 18) bedeli dahil edilmemiştir.

Emlakçı Komisyonu-2018            2017                           2018

  • Satılıklarda                                                  Her iki taraftan %3                     Her iki taraftan %2
  • Kiralıklarda                                                  Yıllık kiranın %12'si                    1 kira bedeli

Ev Satışında Emlakçı Komisyonu (KDV hariç):

Emlakçı Komisyonu                 Alıcı (%2)                Ev Sahibi (%2)

300.000 TL için Komisyon Bedeli                             6.000TL                                     6.000TL
 
Emine Pile/Emlaktasondakika.com