konut özgeçmişi

Ev alırken özgeçmişine bakabileceksiniz!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 12.01.2017
Evinizin özgeçmişini öğrenmek istemez misiniz? Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, konut sektöründe yeni dönem başlatacak bir proje üzerinde çalışıyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, evlerin özgeçmişi tek bir tıkla öğrenileceği yeni bir sistem oluşturuyor. Türkiye konut piyasası için yapılan iki farklı çalışmayla hem konut kaliteleri artırılacak, hem de ev alacak olan vatandaşların yanlış tercih yapmaları önlenecek.

81 İLE ÇİP SİSTEMİ

Hükümet, 2 yıldır Afyonkarahisar, Karaman ve Düzce'de pilot olarak uygulanana çipli beton sistemini 2017 ilk çeyreğinde 81 ile yaygınlaştıracak. Sistemin yaygınlaşması ile kalitesiz beton kullanımına kesinlikle geçit verilmeyecek. Yapı Denetim Sistemi (YDS) kapsamında yapılan çalışma ile çip sistemine geçişle birlikte inşaatlarda kullanılan betona ilişkin tüm bilgilere erişme imkânı da olacak. Hükümet bir başka çalışmayla ise konut piyasasında yeni bir dönemi başlatacak. Vatandaş ev satın almak istediğinde 'e-devlet'e konutun ada-parsel numarasını girerek her türlü bilgiye ulaşabilecek. Sistemle evlerin yaşı, inşaat safhasında çekilmiş fotoğrafları, müteahhidi, beton numunesi sonuçları yer alacak.

konut özgeçmişi ev özgeçmişi yapı işleri genel müdürlüğü