ev alacaklara uyarı

Ev alacaklara uyarı!

Sektörden Haberler Emine Pile 21.02.2015
İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu ev alacak vatandaşlara mağdur olmamaları için uyarılarda bulundu ve projeyi yapan firmaların iyi araştırılmasını söyledi
ESD - Ev almak için uzun yıllar çalışan vatandaşların gayrimenkul satın alırken mağdur olmamak için uzun vade, cazip fiyat ve kampanyaların yanı sıra projeyi yapan firma ve müteahhiti de iyi araştırması gerekiyor. 

Konut alacaklara uyarılarda bulunan ve evi almadan önce satış vaadi sözleşmesinin içeriği, yapılacak işin teknik şartnamesi, yüklenici firmanın geçmişi, gayrimenkulün yapılacağı arsanın üzerindeki ipotek, borç ve imar durumu konularında nitelikli bilgilerin alınması konusuna dikkat çeken Tellioğlu, her önüne gelenin müteahhit olduğunu ve dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. 

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de her önüne gelenin müteahhitlik yapabildiğini bunun da hem kendilerini hem de vatandaşları mağdur ettiğini söyledi. 


Türkiye'de 300 bine yakın müteahhit bulunduğunu ifade eden Tellioğlu, bunun mesleki bir çerçevenin, kanunun olmayışından kaynaklandığını belirterek yeterli sermaye gücü olan bir girişimcinin, hiçbir kanuna tabi olmadan istediği gibi "ben müteahhitim" diye ortaya çıkıp konut, işyeri yapabildiğini kaydetti. 

Tellioğlu, konfederasyon olarak ahlaki, teknik, sermaye gücü ve nitelikli insan kaynağı yeterliliği olmayan kişilerin bu mesleği yapmasına karşı olduklarını dile getirerek "Bunun için Müteahhitlik Hizmet Yasası'nın bir an önce TBMM gündemine alınması gerekiyor" diye konuştu. 

Tellioğlu, kimi sözde müteahhitlerin bazen bir evi, birden fazla kişiye sattığını ve gayrimenkul alım-satımı, tapu sicili gibi evrakların memurun önünde imzalanarak gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

İMKON Tahir Tellioğlu ev alırken dikkat edilecekler