<
esenyurt cumhuriyet meydanı

Esenyurt Cumhuriyet Meydanı ne zaman açılacak?

Sektörden Haberler Murat Can Güllü 07.04.2015
Esenyurt Belediyesi ile bölgedeki benzin istasyonu arasındaki dava sonuçlandı. Projenin en az 6 ay daha uzadığı öğrenildi.
ESD Özel - Esenyurt'ta yılan hikayesine dönen Esenyurt Cumhuriyet Meydanı Yayalaştırma Projesine açılan dava sonuçlandı. Dava sonucunda plan değiştirilirken, projenin açılış tarihinin en az 6 ay daha ertelendiği öğrenildi.

Esenyurt Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan benzin istasyonunun sahipleri, başlatılan bu projeyle kazanılmış haklarının ihlal edildiğini öne sürerek 2011 yılında mahkemeye başvurmuş, İstanbul, 4. İdare Mahkemesi'ne verilen dilekçede, “Projeye göre trafiğin yer altından verileceği ve bu nedenle 1987 yılından beri hizmet veren akaryakıt istasyonunun yayalaştırılacağı ve bu nedenle de kazanılmış hakların ihlal edildiği” vurgulanmıştı.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi de akaryakıt istasyonu sahiplerini haklı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Esenyurt Belediyesi de bu karar üzerine İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurmuş, karar ile ilgili düzeltmenin yapılmasını istemişti. 

Bölge İdare Mahkemesi ve ardından Danıştay'ın da kararı benzin istasyonu lehine sonuçlanınca, Esenyurt Belediyesi tarafından önümüzdeki ay açılışı yapılması planlanan projenin büyük bir kısmının değiştirileceği ve proje tarihinin en az 6 ay daha uzadığı öğrenildi.

esenyurt cumhuriyet meydanı ertelendi esenyurt meydanı