Erkanlı Grup

Erkanlı Grup kazandıran yatırımı Türkiye'ye taşıdı!

Sektörden Haberler 20.12.2016 09:20

Erkanlı Grup, Amerika ve İngiltere'de yatırımcıya yüksek kazanç getiren öğrenci evlerini Türkiye'ye getirdi.

Türkiye'de ilk kez Erkanlı Grup ile hayata geçen öğrenci evleri, hem yatırımcısına en çok kazandıran hem de en hızlı büyüen alternatif gayrimenkul yatırım aracı.

Dünyada yatırım hacmi 200 milyar dolara ulaşarak çok hızlı büyüyen öğrenci evleri konsepti 2015 yılında İngiltere'deki tüm gayrimenkul yatırım çeşitleri arasında en hızlı büyüyen gayrimenkul yatırımı oldu. 2005 ve 2009 yılları arasında yılda 250 milyon sterlinden  2014 yılında yaklaşık 2.7 milyar sterline  ve  2015 yılında rekor kırarak gayrimenkul yatırım çeşitleri arasında 6 milyar sterline (7.5 milyar  dolara) ulaştı. 

Türkiye'de hızla artan genç nüfus, eğitim konusuna olan ihtiyacı da artırıyor.  Bu durum özellikle üniversite eğitimi konusunda bir çok yeni üniversitenin açılması ve mevcut üniversitelerin hızla büyümesini de beraberinde getiriyor.  Bu süreçte öğrencilerin konaklama ihtiyacını giderek artarken mevcut yurtların kapasitesi ve sunduğu nitelikler beklentiyi karşılamıyor. Dünyada gayrimenkul sektöründe alternatif bir yatırım imkanı olarak değerlendirilen öğrenci evleri projeleri yatırımları hızla büyüyor. Univa markasını yaratan Erkanlı Grup, bu marka ile sektöre bir çok yenilikler kazandırdı.

Türkiye'de ABD'nin en büyük öğrenci evi işletme ve yatırım firması Asset Campus Housing işbirliğiyle Sakarya'da Univa öğrenci evlerinin ilk halkasını tasarlayan Erkanlı Grup, bu yeni yatırım aracına öncülük ediyor. Türkiye'ye gayrimenkulde alternatif bir yatırım aracı olan yeni bir segment kazandıran grup, farklı şehirlerde de öğrenci evleri projeleri gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu yatırımlarla hem yatırımcılara ciddi kazancın kapılarının açılması hem de öğrencilere dünya standartlarında öğrenci evleri sunulması hedeflendi. 

ABD'nin en büyüğü ortağı oldu

Gayrimenkul sektöründe 20 yıllık tecrübeye sahip olan Erkanlı Grup olarak, ABD'nin en büyük öğrenci evi işletme ve yatırım firması Asset Campus Housing işbirliğiyle Univa öğrenci evlerinin ilk halkasını Sakarya'da tasarladıklarını hatırlatan Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Erkanlı, “Türkiye'ye gayrimenkulde alternatif bir yatırım aracı olan yeni bir segment kazandırdık... Bu kapsamda ABD'nin en büyük firmasıyla kurduğumuz ortaklık bize yatırımlarımızın marka değeri ve işletme kalitesi açısında ayrıcalık yaratıyor. 

Yeni bir yatırım aracının öncüsü

Univa ile yaptıkları yatırımlarla gayrimenkul sektöründe alternatif bir yatırım imkanı ile  bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden  Rıza Erkanlı,  bu yeni yatırım imkanının Türkiye'de de kısa sürede çok dikkat çektiğini yerli yatırımcının dışında yurtdışından bireysel yatırımcıdan da ciddi talep aldığını söylüyor.. Rıza Erkanlı, şöyle devam ediyor:

Rıza Erkanlı

“Dünyadaki örneklerini incelediğimizde öğrenci evleri başta Amerika ve İngiltere olmak üzere diğer gelişmiş ülkelerde büyük küçük bir çok sayıda yatırımcıdan talep görüyor. Yurt yatırımları gerekli sermaye düzeyinin yüksek olması nedeniyle sadece yatırım fonları, şirketler ve finansal kurumlar tarafından yatırım yapılabilen bir segmentti. Ancak zamanla öğrenci evleri konseptinin oluşturulması ve bu evlerin direkt tüketiciye satılmasıyla büyük yatırımcıların yanında küçük yatırımcılara da açıldı. Böylece pazarda en hızlı büyüyen bir gayrimenkul sınıfını oluşturdu.”

En yüksek Kira getirisi ve en kısa sürede kendini amorti eden yatırım

Amerika ve İngiltere'de yüksek doluluk seviyeleri, yüksek talep ve artan kiralar öğrenci evi yatırımcısına ciddi avantajlar sunuyor. Yatırımcılara minimum yıllık %12 kira getirmektedir. Aynı zamanda öğrenci evleri yıllık yüzde 14'lük yatırım geri dönüş oranı diğer ticari gayrimenkul dahil tüm gayrimenkul yatırımlarına oranla daha fazla getiri sağlıyor.

İngiltere'de ve Amerika'da bir öğrenci mülkünün satın alınmasının tıpkı diğer  mülklerini satın almak gibi aynı prosedüre sahip olduğuna işaret eden Erkanlı, “Alınan mülk öğrencilere kiraya verilmesi için gayrimenkul geliştirme firması veya işletmeciyle uzun vadeli kiralama sözleşmesi yapılır. İngiltere' ve Amerika'da  öğrenci evleri arz talep dengesizliği, talebin daha yüksek olması, yüksek doluluk oranı ve istikrarlı uzun vadeli gelir yaratma yeteneği olan alternatif ve rakipsiz bir gayrimenkul yatırımı ve pazarda en hızlı büyüyen gayrimenkul sınıfı olarak tanımlanıyor” dedi.