Erdem Başçı
Haberler / Sektörden Haberler / Erdem Başçı: Enflasyon verisine göre hareket ederiz!

Erdem Başçı: Enflasyon verisine göre hareket ederiz!

Sektörden Haberler 02.02.2015 12:28

Erdem Başçı, Macaristan Merkez Bankası tarafından düzenlenen konferansta “Fiyat İstikrarının Değeri Üzerine” bir konuşma ve sunum gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Macaristan Merkez Bankası tarafından düzenlenen konferansta “Fiyat İstikrarının Değeri Üzerine” bir konuşma ve sunum gerçekleştirdi. 

Yarın açıklanacak olan enflasyon verisinin düşük çıkması halinde özel bir politika toplantısı yapacaklarını söyledi. 

Başkan Başçı'nın sunumunda; 

• Yüksek enflasyonun ve deflasyonun büyümeyi zayıflatabilen unsurlar olduğu,
• Merkez Bankaları açısından büyümeyi desteklemenin en iyi yolunun fiyat istikrarını sağlamak olduğu,
• Beşeri sermaye, istihdam piyasası, teknoloji, yenilikçilik ve fiziki altyapı alanlarında yapılacak reformların Türkiye'nin büyüme potansiyelini daha da artıracağı
vurgulandı.

Faizde indirim sinyali gelmişti

Erdem Başçı geçen hafta başı enflasyon raporunu sunarak faizde indirim sinyali vermişti. Bu sinyal ardından dolar 2.45 seviyesine gelip tarihi rekorunu kırdı. 

Gözler yarın açıklanacak enflasyon verisinde

Geçen cuma ise Merkez Bankası piyasa koşullarının ‘faiz indirimine elverişli olmadığı' açıklamasında bulundu. Bunun ardından ise dolar 2.4259'a kadar çekildi. Gözler ise yarın açıklanacak enflasyon verisinde.

Başçı'dan Budapeşte'de tekrar indirim sinyali

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Eğer enflasyon belirgin şekilde düşerse, enflasyon görünümünün değerlendirileceği bir ara toplantı düzenleyeceğiz. Ara toplantı yapıp yapmayacağımıza enflasyondaki düşüşün derecesine bağlı olarak karar vereceğiz" dedi.