Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun

‘Emlak sektörü yıl sonunda zirveye çıkacak’

Sektörden Haberler Merve N. Güreş 05.11.2015
Seçimlerin ardından ekonominin can damarı olan emlak sektörünün yıl sonuna kadar olağan ivmesinin çok üstüne çıkarak, patlama yapması bekleniyor.
Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, Haziran 2015 seçimleri ile adeta bekleme pozisyonu alan yatırımların, büyük bir kesinlikle netleşen ‘istikrarın devamı' ile hayata geçeceğini belirterek şunları söyledi: “Bu döneme kadar ekonominin en büyük gücü olan emlak ve inşaat sektörü, aldığı güven tazelemeyle yeniden marşa basacaktır. İlk olarak bu döneme değin planlanan tüm yatırımlar devlet tarafından tek tek hayata geçirilecektir. 25 ayrı noktada dev devlet hastaneleri, üçüncü köprü, Çanakkale'deki dev asma köprü, İzmit Köprüsü, Kahta-Diyarbakır Köprüsü gibi dev projeler sadece ulaşımda değil ulaşımın geçtiği akslarda da emlak ve inşaat sektöründe büyük yatırımlara sahne oluyor.

 İLK GELİŞME MORTGAGE FAİZLERİNDE

Tüm bu yatırımların yanı sıra devletin bu dönemde hayata geçireceği, ilk kez konut almak için birikim yapanlara yüzde 15 destekli konut edindirme projesi de özellikle yeni inşaatların pazarlamasına büyük ivme katacağını hatırlatan Hakan Erilkun şöyle devam etti: “Yılın ilk gelişmesi, konut satışlarının yüzde 45'inin kredili olarak gerçekleştiği mortgage faizlerinde görülecek. Faizler yıl sonuna kadar yüzde 1'in altına düşecek, bu da 1.000.00'i aşkın konut stoğunun çok hızlı erimesini ve yeni projeler için finansman kaynaklarının oluşmasını sağlayacaktır. Öte yandan ticari gayrimenkullerde de büyük hareketlilik görülecek, en önemli gelişmeler organize sanayi bölgelerinde yaşanacaktır. Zira yeni dönemde gerçekleştirilecek, sembolik kiralarla fabrika kiralama mümkün olacak. Bu da sanayinin üretim bacağına etki etmekle kalmayacak ekonomiye kısa ve orta vadede yeni kaynak yaratacağı gibi emlak ve inşaat sektörüne de etki edecektir.”

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun