Emlak Bülteni

Emlak piyasasında geçtiğimiz hafta neler konuşuldu?

Sektörden Haberler 06.03.2017 15:59

Emlak piyasası her geçen gün yeni bir habere uyanırken, geçen hafta yaşananları kaçırmanızı istemedik...

MIPIM 2017 Fuarı yaklaşırken Beyoğlu Belediyesi bir basın toplantısı düzenledi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, emlakçılar için yeni düzenlemeler getirileceğini açıkladı. Sefaköy – Beylikdüzü metrosunun güzergahı belli oldu. Emlak Bülteni'nde sizler için neler var izleyebilirsiniz...

Beyoğlu, MIPIM 2017'ye hazır

Beyoğlu Belediyesi, MIPIM 2017 Fuarı'na 6 dev proje ile çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bu yıl MIPIM'e çok önemli 6 projenin yatırımcıları ile birlikte katıldıklarını belirtti. Demircan aynı zamanda Galataport, Haliçport, Tarlabaşı, Okmeydanı, Piyalepaşa, Örnektepe başta olmak üzere, 35 firma ve 47 projeyi, MIPIM 2017 Fuarı'nda görücüye çıkaracaklarını söyledi.

Önüne gelen emlakçı olamayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 16 Nisan'da yapılacak referandum sonrasında emlak piyasasına yönelik düzenlemeyi hayata geçireceklerini açıkladı. Taşınmazlara yönelik aracılık ve danışmanlık faaliyetlerinin düzenleneceğine işaret eden Tüfenkci, emlak sektöründeki kişilerde aranacak şartların ve uymakla yükümlü bulundukları kuralların belirleneceğini kaydetti.

Sefaköy -Beylikdüzü metro hattının güzergahı belli oldu

Sefaköy'den başlayıp Beylikdüzü Tüyap'a kadar uzanan Sefaköy -Beylikdüzü metro hattının güzergahı açıklandı. 15 kilometre uzunluğunda ve 10 duraktan meydana gelecek metro hattının hizmete alınma süresi 4 yıl olarak belirlendi. Sefaköy – Beylikdüzü Metro Hattı'nın bu süre içinde emlak fiyatlarını yüzde 30 oranında yükseltmesi öngörülüyor. Kısa vadede fiyatların 10 bin lira artacağı düşünülüyor.

Kabataş-Üsküdar Yaya Tüneli ihaleye çıkıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, ustalık dönemi eserlerinden olan çılgın projesi Kabataş-Üsküdar Yaya Tüneli ihaleye çıkıyor. İhalesi 27 Mart'ta yapılacak olan Kabataş-Üsküdar Yaya Tüneli, İstanbul'un iki yakasını bir kez daha birleştirecek. 2 kilometrelik tünelden yayalar isterlerse yürüyen bantlarla, isterlerse bisikletleriyle, isterlerse elektrikli araçları kullanarak geçebilecek.

Türkiye'deki konutların yüzde 44'ü sigortalı

Deprem kuşağında olan ve geçmişte depremin yıkıcı etkilerinin acısını derinden yaşayan Türkiye'de 10 konuttan sadece 4'ünde zorunlu deprem sigortası bulunuyor. DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, hedefin tüm konutların sigortalanması olarak belirtiyor. Konutların en çok sigortalı olduğu bölge yüzde 54 ile Marmara olurken, Güneydoğu Anadolu yüzde 31'i en düşük orana sahip.