Emlak Bülteni

Emlak dünyasında geçtiğimiz hafta neler oldu?

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 29.11.2016
Emlak Bülteni ile geçtiğimiz hafta emlak dünyasında yaşananları sizin için derledik...
Her hafta sizler için hazırladığımı Emlak Bülteni, bu haftada yine sizlerle... Geçtiğimiz haftanın gelişenleri ve emlak sektöründe yaşananları Emlak Bülteni'nden takip etmeye devam edin.

Günlük kiralık evlerde kimlik bildirmek zorunlu hale geldi

Günübirlik ev kiralayanlara da kimlik bildirimi zorunluluğu getirildi. 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu'nun ikinci maddesinin birinci fıkrasına, "bekar odaları" ibaresinden sonra gelmek üzere "günübirlik kiralanan evler" ibaresi eklendi. Bundan böyle özel veya resmi her türlü konaklama tesislerinde tüm kayıtlar tutulacak ve bu kayıtlar genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirilecek.

Ekim ayında 130 bin 274 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı ekim ayı verilerine göre Türkiye genelinde ekim ayı konut satışı oldukça verimli geçti. Ekim ayında toplam 130 bin 274 konut satıldı. Bu konutların 21 bin 94'ü İstanbul'da, 14 bin 449'u Ankara'da, 7 bin 889'u ise İzmir'de yer aldı.

Ataköy - İkitelli metrosu için 5 ilçede acele kamulaştırma!

Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinin bazı kesimlerinde acele kamulaştırma yapılacak. Ataköy-İkitelli metro hattı 13 kilometre uzunluğunda olacak. Metro hattı ile Ataköy'den İkitelli'ye 19 dakikada ulaşılabilecek.

15 Temmuz sonrası kapatılan KONUTDER yeniden açıldı

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), 4 ayın ardından yeniden açıldı. 15 Temmuz sonrası kapatılan KONUTDER, Resmi Gazete'de yayımlanan yeni karar ile birlikte faaliyetlerine tekrar başlayacak. KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, "KONUTDER'in üyeleri, gayrimenkul sektörünün çok büyük firmaları. Kapalı bir derneğe üye olmaları onlara yakışmazdı. Bugünden itibaren tüm hızımızla işlerimize devam edeceğiz" dedi.

7 yeni havalimanı için düğmeye basıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Yozgat, Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane (Salyazı), Niğde-Aksaray, Karaman, İzmir Çeşme Alaçatı ve Batı Antalya havalimanları için kollarını sıvadı. İstanbul Yeni Havalimanı'nın inşaatı hızla sürerken, yeni havalimanları ile Türkiye'nin havacılık tarihinde yeni bir sayfa açılacak.

Emlak Bülteni emlaktasondakika