Emlak bülteni yayında

Emlak Bülteni'ni takip edin haberiniz olsun!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 21.01.2015
Emlak Bülteni her hafta olduğu gibi bu haftada sizin için sektörün gelişenlerini derledi.

3. İnşaat ve Konut Konferansı yapıldı

1- Türkiye inşaat sektöründeki son gelişmelerin değerlendirildiği 3. İnşaat ve Konut Konferansı, gerçekleştirildi. Konferans, sektörün seçkin profesyonellerini bir araya getirdi.

İnşaat sektörü ile ilgili tüm konuların konuşulduğu 3. İnşaat ve Konut Konferansı'nda Türkiye'nin büyümesi de masaya yatırıldı. Konferansta üçüncü havalimanı, üçüncü köprü ve körfez projesi gibi uluslararası alanda ses getiren projeler değerlendirildi. 

Gayrimenkul sektörü temsilcilerini bir araya getiren 3. İnşaat ve Konut Konferansı'na İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı, Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür ve NEF Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur ile birlikte pek çok önemli oyuncu katıldı. 

Rant vergisi nedir?

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, rant vergisine açıklık getirdi. Değer artışı vergisi olarak da belirtilen bu pay, imar değişikliği ile birlikte hayatımıza giriyor.  

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kamu Yönetiminde Şeffaflık Programı kapsamında, gayrimenkulde değer artış vergisini anlattı. Bu vergiye göre imar değişikliği sonrası gayrimenkulde değer artışı yaşanıyorsa kamu bundan payını alacak.

İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü Çalıştayı düzenlendi

3- İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü Çalıştayı, Antalya'da düzenlendi. 2 gün süren çalıştayda, 2023 vizyonunu ortaya koyuldu ve sektörün sorunlarını tespit edildi.

İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü 2023 Stratejik Eylem Planı Çalıştayı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından gerçekleştirildi. 2 gün süren çalıştaya, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri ile kamu kurumlarının yöneticileri ve akademisyenler katıldı. 

Kuzey Marmara Otoyolu için acele kamulaştırma

4- 3. köprünün bağlantı yollarını kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu için acele kamulaştırma kararı alındı. Kamulaştırma, Sarıyer ve Çekmeköy olmak üzere toplam 8 ilçe ile 77 noktada yapılacak.

3. Boğaz Köprüsü dahil olarak Kuzey Marmara Otoyolu projesi için bazı taşınmazların acele kamulaştırılması kararlaştırıldı. Bakanlar Kurulunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla aldığı kararda, 61 adada 234 parsel etkilenecek. 

AVM'ler Pazar günleri kapalı olacak mı?

5- Alışveriş merkezlerine ilişkin düzenlemeyi de kapsayan kanun tasarısı, mecliste kabul edilerek yasalaştı. Peki AVM'ler Pazar günleri kapalı olacak mı?

Perakende ticareti ile ilgili yasayla AVM'lere yeni düzenlemeler geldi. 'Pazar günleri kapalı olacak mı?' diye çok konuşulan madde için net bir cevap verilmemiş olup, karar valilere bırakıldı.

Emlak Bülteni emlaktasondakika