Minsk Camisi

Emlak Bülteni'nde geçtiğimiz haftayı özetledik!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 14.11.2016
Geçen hafta inşaat sektöründe yaşananları, açılış ve konuşmaları Emlak Bülteni ile derliyoruz.

Minsk Camisi ibadete açıldı

Yaklaşık 100 bin Müslümanın yaşadığı Belarus'un başkenti Minsk'in camisi açıldı. 54 yıl önce Sovyet rejimi tarafından yıkılan Minsk Camisi'nin yenileme çalışmalarına 2003 yılında başlandı ancak çalışmalar tamamlanamadı. Caminin yapımını, 2014 yılında Türkiye Diyanet Vakfı üstlendi. Minsk Camisi'nin geçtiğimiz cuma günü yapılan açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko katıldı.

Ovit Tüneli'nde ışık göründü

Ovit Dağı'nda düzenlenen Ovit Tüneli Işık Göründü töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, müteahhit ve yüklenicilere seslenerek "Bu tünel, 2017'nin sonunda hizmete girecek. Ona göre hesabınızı, çalışmanızı yapın." dedi. Başbakan Yıldırım, Ovit Tüneli'nin 1 milyar 140 milyon liraya mal olduğunu belirtti.

Esnafa kira desteği geliyor

Hükümet, İstanbul'daki Mısır Çarşısı gibi turistik bölgelerde faaliyet gösteren ve turizmde yaşanan sıkıntılar nedeniyle zor günler geçiren esnafa kira desteği verecek. Vakıflar Genel Müdürlüğüne kira ödeyen esnafın, kira oranlarının yüzde 40-50 oranında düşürülmesi planlanıyor. 

Özellikle İstanbul'daki Mısır Çarşısı ile Sultanahmet, Ortaköy gibi turistik alanlarda bulunan ve geçtiğimiz yıldan bu yana turizmde yaşanan sıkıntılardan ciddi bir biçimde etkilenen esnafa yönelik yeni bir çalışma başlatıldı.

Emlak sektöründe sanal gerçeklik gözlüğü! 

Yorulmadan oturduğunuz yerden dilediğiniz evi gezmek ister misiniz? Bursa'da, genellikle 3 boyutlu film izlemek ve bilgisayar oyunu için kullanılan sanal gerçeklik gözlüğü emlak sektörü için de geliştirildi. Konut veya işyeri satın almak isteyenler bu gözlük sayesinde bir kaç dakika içinde 5-6 yeri gezip, hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

İstanbul Finans Merkezi için kurul oluşturuldu

İstanbul Finans Merkezi'nin çalışmalarının daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülebilmesinin temini amacıyla koordinasyon kurulu oluşturuldu. 15 Ekim'de temeli atılan İstanbul Finans Merkezi kurulu, Başbakan Yardımcısının başkanlığında Hâzineden sorumlu Başbakan Yardımcısı, Adalet, Çevre ve Şehircilik, Ekonomi, Gümrük ve Ticaret, Kalkınma, Maliye ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlarından oluşuyor.

Minsk Camisi ovit tüneli esnafa kira desteği sanal gerçeklik gözlüğü emlak bülteni