İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu

Ekonomik dönüşüm paketi, müteahhitleri tatmin etmedi

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 18.12.2014
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu bir basın açıklaması yayınlayarak, Ekonomik Dönüşüm Programının, 2. paketini değerlendirdi
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ekonomik Dönüşüm Programının, 2. paketini olumlu bulduklarını açıkladı.

Ancak, 250 alt sektörleri ile birlikte, ülke ekonomisinin lokomotifi olan, İnşaat ve Müteahhitlik sektörünün sorunlarına yönelik, tespit ve çözüm içeren konulara, yeterince çözüm ve destek niteliğinde açıklık getirilmediğini düşünen İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, bunun sektörü tatmin etmediğini belirtti. 

Ahmet Davutoğlu pakette neler açıkladı?

İşte İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu'nun açıklaması şöyle;

"Yeni imar planlarıyla oluşan rantın, haksız kazanca ve adaletsizliğe dönüşmesine, bizde karşıyız ve bu konuda hükümetin geçte olsa alacağı her türlü tedbire, destek vermeye hazırız. TÜİK verilerine göre, 2 Milyon 100 bin kişi istihdam eden, 180 Milyar TL'den fazla yurt içi yatırım yapan, ekonomiye olan katkısı son yıllarda yapılan yatırımlar ile daha da artan ve Milli gelirdeki payı da, yüzde 25'lere ulaşmış sektörüz. İnşaat ve Müteahhitlik sektörü, uzaktan yarım zamanlı sorun tespitli ve temsilcileri ile istişare yapılmadan ıslah edilecek bir sektör değildir. 

İnşaat sektörü, bir ülkenin büyümesine paralel gelişmektedir. Konuya bu çerçeveden bakıldığında, hükümetin, sektörle daha yakın çalışmasını, sektörü temsil eden kuruluşların da, görüşlerinin alınmasını, daha sağlıklı ve gerçekçi çözümler getireceği kanısındayız. Bizim Hükümetten tek bir talebimiz vardır; Sektörümüz, belirsizlikler ve sorumsuzluklar yumağında boğulmuştur. İnşaat sektörünün önünün açılaması için, teknik ve finansal kapasitesi yeterli olmayan ve kusurlu iş yapan Müteahhitlerin, sektörden ayrılması için hazırlanan, ancak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlar tarafından perdelenen ‘Müteahhitlik Hizmet Taslağı'nın, bir an evvel yasalaşmasıdır."

Ekonomik dönüşüm paketi imkon İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu