Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, FED faiz artırımı

Dumankaya: FED’in kararıyla önemli bir eşiği aştık

Sektörden Haberler Merve N. Güreş 17.12.2015
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, FED’in 0,25 puanlık faiz artışı için şöyle dedi: Piyasaları rahatlattı.
ABD Merkez Bankası (FED), faiz oranını 0,25 puan artırarak yüzde 0,50'ye yükseltti. Faiz artırım kararı  oybirliğiyle alındı. FED on yıl aradan sonra ilk kez faiz artırımına gitti.  Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya  şunlar söyledi: “Tüm piyasalar FED'in alacağı kararları bekliyordu. Bu açıdan bugün çıkacak karar, her  anlamda önemli ve piyasaları yakından ilgilendiren bir karardı. FED, hepimizin beklediği üzere 0,25  baz puanlık bir artışa gitti. Bu karar, aynı zamanda on yıllık olağanüstü bir sürecin de sonuna  geldiğimizin önemli bir kanıtı niteliğinde. 2016 yılına kadar kademeli olarak faizlerin 1,5 seviyesine çıkmasını olası bir senaryo.  Bu açıdan FED, ihtiyatlı duruşunu bozmayacaktır. Kısa vadeli olarak FED'in piyasaları rahatlattığını söyleyebiliriz. FED'in faiz artırımı kararının Türkiye ekonomisine olabilecek olası etkilerine de değinen Dumankaya,  sözlerine şu şekilde devam etti:  “Şu an için piyasaların normal olarak gördüğü bir tablodan bahsedebiliriz çünkü ağırlıklı olarak  beklenen bir sonuçtu bu. 2016'da artırım yönünde devam edecek kararların, dolar/TL parametresinde  ve piyasalar üzerinde bazı etkileri elbette olacaktır fakat ülke ekonomimizi dramatik bir şekilde  olumsuz yönde etkilemeyeceği kanaatindeyim.”

'PİYASALAR KENDİ YOLUNU BULACAKTIR'

Dumankaya, “Aslında bu süreç biraz da ‘bekle ve gör' olarak niteleyebileceğimiz bir dönem. Piyasalar, FED'in gelecek dönem kararları konusunda kendi yolunu bulacaktır. Sonuç olarak; uzun bir zamandır  beklediğimiz bir karar realiteye dönüştü, zaten piyasalar bizzat FED tarafından bu sonuca alıştırılıyordu. Bu aşamadan sonra piyasalar kendi yollarına, kendi gündemlerine bakabilir. Bu açıdan  FED'in faiz artırım kararı ile önemli bir eşiği aştık”diye konuştu.

 

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya FED faiz artırımı