Dubai Uluslararası Gayrimenkul Fuarı (IPS)

Dubai'deki fuara Türkiye'deki firmaların ilgisi artıyor

Sektörden Haberler Emine Pile 08.01.2016
Bu yıl 11-13 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Dubai Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'na (IPS), Türkiye'den 50 firmanın katılması bekleniyor.
Dubai Uluslararası Gayrimenkul Fuarı (IPS), bu yıl 11-13 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. İş hacmi 100 milyar doları bulacağı öngörülen fuara Türkiye'den katılacak firma sayısının bu yıl yüzde 100 artışla 50'ye yükselmesi bekleniyor.

Fuara ilişkin basın toplantısında konuşan IPS Türkiye temsilcisi LMG Global Yatırım'ın Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan İlgar, Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum'un himayesinde fuarla eş zamanlı olarak Dubai Yatırım Kongresi (AİM) de düzenleneceğini söyledi.

İlgar, Dubai Yatırım Kongresi'nin ülkeler ve şirketler için enerji, sağlık, eğitim, ulaşım ve gayrimenkul gibi sektörlerle ilgili küresel iş fırsatları sağlaması bakımdan dünyanın takip ettiği büyük organizasyonlar arasında yer aldığını dile getirdi.

Bir önceki kongreye 140 ülkeden 100 devlet adamı ve 15 bin delege katıldığını aktaran İlgar, kongrede 3 bin kişinin yüz yüze görüşme fırsatı yakaladığını anlattı.

İlgar, dünya gayrimenkul piyasasının yıllık hacminin 1 trilyon dolar olduğunu, Türkiye'nin bu rakamdan binde 5 pay aldığını hatırlattı.

"Yabancıya satış rakamı fuarla artırılabilecek"

Türkiye'nin yabancıya konut yatırımının 5 milyar dolar olduğunu anımsatan İlgar, bunu yükseltmek için Türk firmalarının söz konusu fuara katılmasının önemli olduğunu vurguladı.

İlgar, IPS'de diğer fuarlardan farklı olarak "sıcak satış" yapılabildiğine dikkati çekerek, "Bu sayede Türk firmalarımız ellerinde konut, iş yeri ve ofis gibi gayrimenkul stoklarını eritebilecek. Seçimler bitti, önümüzde 4 yıl gibi ciddi bir fırsat var. Siyasi istikrar da yabancıları cezbedecek" diye konuştu.

Türkiye'de artık yatırım fırsatlarının konuşulduğunu belirten İlgar, "Yakında Bakanlar Kurulu'ndan oluşan bir heyet Türkiye'de yatırım yapan firmaların CEO'larıyla buluşacak. Türkiye'de yatırım ortamı tekrar belirginleşiyor" ifadelerini kullandı.

"Fuar sayesinde Körfez sermayesi güçlü yatırımlar yapacak"

İlgar, fuarın Türk ekonomisine de katkı sağlayacağını, Türkiye'den katılacak firmaların burada yapacakları satışlarla yeni projeler üretebileceğini kaydetti.

Bu satışların, Türkiye'deki yıllık yabancıya satış tutarını da artıracağının altını çizen İlgar, "Bu şekilde ülkemize döviz girecek. Körfez sermayesinin Türkiye'de güçlü yatırımlar yapmasını bekliyoruz. Ayrıca fuara geçen yıl 25 Türk firması katılıyordu. Sayının bu yıl yüzde 100 artışla 50'ye yükselmesini bekliyoruz" bilgilerini verdi.

"Her türlü iş birliğine hazırız"

Dubai Yatırım Kongresi Üst Yöneticisi (CEO) Davud el-Şezavi, IPS'nin tüm dünyada bilinen çok önemli bir gayrimenkul fuarı olduğunu belirterek, 15 yıldan fazla bir süredir gayrimenkul sektörüyle ilgilendiklerini söyledi.

Fuarla birlikte yapılan yatırım kongresinin önemine değinen Şezavi, "Fuarın katılımcılarına çok önemli satış imkanları sağlıyoruz. Fuara çok önemli konuklar katılıyor. Başbakanlar, bakanlar, üst düzey bürokratlar... Sadece alıcılar bulunmuyor" dedi.

Şezavi, fuarın alıcı ile satıcının bire bir görüşebildiği en büyük platform olduğunu ifade ederek, "Şu anda farklı ülkelerden katılacağını belirten kişi sayısı 15 bin. Türkiye'den de ciddi katılımcılar bekliyoruz. Yatırım ajansları olsun yatırımcılar olsun katılmak isteyen herkesle her türlü iş birliğine hazırız" şeklinde konuştu.

"Dünyanın her yerinden alıcı geliyor"

IPS Fuar Direktörü Kamran Mehdiyev, fuarın Orta Doğu, Asya, Pasifik, Avrupa ve Afrika bölgesinden inşaat şirketlerinin gayrimenkul danışmanları, bireysel yatırımcıları ve Körfez ülkeleri yatırımcılarını buluşturduğuna dikkati çekerek, "Burada enerji, sağlık, eğitim, ulaşım ve gayrimenkul gibi sektörlerle ilgili küresel iş fırsatları sağlanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Körfez ülkelerinde gayrimenkul fiyatlarının arttığını anımsatan Mehdiyev, Türkiye'den katılacak firmaların yatırım fırsat ve avantajlarını sunabileceğini de sözlerine ekledi.

Dubai Uluslararası Gayrimenkul Fuarı (IPS) dubai fuar