Gökhan Taş

Dolar artışı gayrimenkul satışlarını etkiledi

Sektörden Haberler Rüya Tulumbacı 28.10.2015
Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, dolardaki kur artışının sektöre etkisini yorumladı.
Döviz borcuyla yatırım yapan özel sektörden vatandaşa, sanayide ithal hammaddeden, başta otomobil olmak üzere ithal ürün fiyatlarına pek çok alanda olumsuz etki yaratan dolar artışı, gayrimenkul sektörüne ise olumlu yansıdı. Faizler artmış olmasına rağmen emlak satışlarının düşmediğini vurgulayan Başkan Dr. Gökhan Taş, birikimlerini dolara yatırarak değerlendirenlerin bu dönemde karlı çıktığını ifade ediyor.

'1 yerine 2 gayrimenkul alıyorlar'

Dolar birikimi olanların, kurun arttığı bu günlerde elindeki doları TL'ye çevirerek gayrimenkule yatırma eğilimine girdiğini belirten Gökhan Taş, bunu şöyle açıklıyor: "Dolardaki hızlı yükselişten sonra, elindeki dolar birikimini bozdurup konut alarak değerlendirmek isteyenler var. Doların değerlenmesiyle gayrimenkul yatırımı düşünenler, 1 yerine 2 tane birden gayrimenkul alıyor."

1 Kasım'dan sonra hareketlilik başlayacak

Sektörün durumunu da değerlendiren Gökhan Taş, 2014 yılının tapu satış adedinde rekor kırılan bir yıl olduğunu, 2015 Nisan ayı sonuna kadar da böyle devam ettiğini, Haziran seçimleri öncesinde Mayıs ayında ise bir miktar durağanlık yaşandığını söyledi. Taş, 1 Kasım seçimlerinden sonra piyasaların tekrar hareketleneceğini ve gayrimenkul sektörünün yükselen bir grafik izleyeceğini vurguladı.

'Ticari gayrimenkul yatırımlarının daha fazla kira getirisi olur'

Gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu belirten Taş, İstanbul'un gayrimenkulün her zaman kalbi olduğunu, ancak gelecekte Balıkesir ve Bursa'nın çok fazla değer kazanacağına inandığını söylüyor. Ayrıca, yatırım amaçlı gayrimenkul almak isteyenlerin, metrekaresi düşük, herkesin alabileceği daireleri tercih etmesi gerektiğine, bu tür dairelerin çok daha kolay satılabileceğine dikkat çekiyor. Coldwell Türkiye Ülke Başkanı Taş: "1 milyon TL'lik daire almak yerine, bu parayla 4 tane küçük daire almak daha avantajlı olacaktır. Ara kat tercih etmeliler. Site içinde, sosyal yaşamın olduğu yerlerde satış daha kolay olur. Dükkan, ofis gibi ticari gayrimenkul yatırımlarının daha fazla kira getirisi olur" diye konuşuyor.

Coldwell Banker Türkiye Dr. Gökhan Taş