doğuda yapılan konutlar

Doğu'daki konutlar 3-5 ayda bitecek

Sektörden Haberler Emine Pile 03.02.2016
Doğu ve Güneydoğulu işadamlarını ağırlayan Başbakan Davutoğlu “İşyeri ev konusunda hiç kimse mağdur edilmeyecek. 3-5 ay içinde bu işler bitecek” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, cuma günü Mardin'de açıklayacağı eylem planında bölge esnafının SGK prim ve vergi borçlarının bir yıl erteleneceği müjdesini verecek. Davutoğlu, tüm zarar ziyanın devlet olarak karşılanacağının altını çizerek, “Malınıza, dükkânınıza, işyerinize bir şey olmuşsa bunu telafi edeceğiz” diye konuştu. Önceki gece Doğu ve Güneydoğulu işadamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini ağırlayan Başbakan Davutoğlu, terör operasyonlarının ardından şehirlerin yeni baştan imar edileceğini de belirterek “Hiç kimse evsiz kalmayacak. Daha modern evler yapılacak. TOKİ bunları kısa sürede bitirecek. İşyeri ev konusunda devlet kimseyi mağdur etmeyecek. Terörle mücadele arızi bir durum. Yıllar sürmeyecek. 3-5 ay içerisinde bu işler bitecek” dedi.

BÖLGE ‘AFET KAPSAMINA' ALINSIN TALEBİ

Toplantıda bazı katılımcılar, bölgenin ekonomik olarak afet kapsamına alınmasını talep etti. Toplantıya katılan çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, yeniden “Diyalog ve çözüm sürecine dönülmesi” talebini dile getirdi.

STK'LARDAN ÇAĞRI: HUZUR İSTİYORUZ

Önceki gün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 7 saati aşkın bir süre görüşmede bulunan Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ortak bir basın açıklaması yaparak Doğu ve Güneydoğu'da huzur ve sükûnun egemen olmasını istedi. Sivil toplum kuruluşları adına ortak basın açıklamasını okuyan Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan, bölgeye huzur ve sükûnun egemen olması, halkın refah içinde yaşaması için öncelikle çukurların kapatılması, barikatların kaldırılması, mayınların sökülmesi, silahlı unsurların şehir ve kasabaları derhal terk etmesinin elzem ve herkesin öncelikli talebi olduğunu belirtti.

Önceki gün Çankaya Köşkü'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bakanlar Kurulu'yla bir araya geldiklerini anlatan Tezcan, özellikle son günlerde bölgede meydana gelen terör olaylarını etraflıca konuştuklarını ve tartıştıklarını söyledi. Tezcan, terör olaylardan dolayı gündelik yaşam, ticaret ve iaşeyi olumsuz etkileyen gelişmeleri, oluşan mağduriyetleri, yaşanan hak ihlallerini istişare ettiklerini ve bütün sorunlarını büyük bir açıklıkla ortaya koyduklarını kaydetti.

5 STK'DAN ORTAK AÇIKLAMA GELDİ

Toplantıya ASKON adına Genel Başkan Yardımcısı Taylan Özdal ve Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç, TESK adına Genel Başkan Bendevi Palandöken ve Siirt Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Rıfat Ayyıldız, TOBB adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete ve Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan, TÜMSİAD adına Başkan Yaşar Doğan ve Batman Şube Başkanı Nezir Yeşilyurt, TZOB adına ise Başkan Şemsi Bayraktar ve Mardin Ziraat Odası Başkanı Malik Özkan katıldı.

doğuda yapılan konutlar doğudaki konutlar diyarbakır konutlar Ahmet Davutoğlu SGK prim ve vergi borçları