konut

Devlet, konutta yeni kampanya başlatıyor

Sektörden Haberler 07.05.2018 15:55

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Bankalar Birliği 61. Genel Kurulu'nda gayrimenkul sektörüne yönelik açıklamalar yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Bankalar Birliği 61. Genel Kurulu'nda konuştu. Ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, konut sektöründe yeni kampanya başlayacağını belirtti. Ziraat Bankası önderliğinde başlayacak kampanya kapsamında bankaların stoklarındaki konutlar eritilecek, cazip fırsatlarla vatandaş ev sahibi olacak.

Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Seçim kararını alınca piyasalar gerekli olumlu tepkiyi verdi. Bu seçim kararı bütün siyasi partilerin istediği bir karardır.

Enflasyonu aşağı çekmek bizim görevimiz. Türkiye yüksek faiz ve enflasyonu hak etmiyor. Buradaki oranın bir kısmı, Türkiye'nin izlediği aktif dış politika yüzündendir. Ekonomik gerçekliklerle alakası yoktur. Bunu herkesin bilmesi lazım

Büyüme hem kaliteli hem de tabana yayılıyor.

FAİZLERİ İNDİRİN ÇAĞRISI

Başbakan Binali Yıldırım bankalara faiz indirim çağrısı da yaptı. Yıldırım, "(TBB Başkanı) Hüseyin Bey "yüksek faiz bizim için iyi bir şey değil, yüksek faizden bankalar kar etmiyor" gibi bir şey dedi, o zaman indirelim. Biz de boş durmayacağız enflasyonu aşağı çekeceğiz" dedi.

KONUTTA KAMPANYA BAŞLAYACAK

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında konut piyasasına da değindi. Yıldırım, konut stokunun azaltılması için kampanya yapılacağını söyleyerek, "Ziraat Bankası ve diğer bankalar konut stoğunu azaltmak için kampanya başlatacak." dedi.

Yıldırım, konutta ekonominin çarklarının yeniden döneceğini söyledi.

YAŞATMAYI ESAS ALIN

Başbakan Binali Yıldırım Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada bankacılara seslenerek, "Yaşatmayı esas almalısınız. Yeniden yapılandırma bir suç değildir" dedi.

Yıldırım şöyle konuştu: 

"Enflasyonla mücadelede devam edecek. Hedef tek haneli hale getirmek. Gerekli tedbirleri alıyoruz. Yaşlılara, emeklilere imkanlar verildi. Ancak mali disiplinden kopma söz konusu değil. Finansal piyasalarla ilgili de tabi bankalarımızın olsun, Merkez Bankası kur dalgalanmalarını bankaların kredi ihtiyaçlarını dikkate alarak, dinamik bir yönetişim süreci ile gerekli tedbirleri almaya devam edecek. Olumsuzluklara dünyada petrol fiyatları artmaya devam ediyor. Petrol üreticisi olmayan ülkeler bundan etkileniyor. Türkiye de onlardan biri. Bir dizi tedbir aldık. Sizden isteğimiz de, kredi maliyetlerini bizim tarafımızdan ilave maliyetleri mümkün mertebe küçültmek, birlikte hareket ederek maliyetleri faizleri aşağıya çekmek. Yüksek faizden olan memnuniyetini de sona erdirmek. Daha düşük faizle daha makul karlar edeceksiniz. Ama teker dönmezse, çarklar dönmezse o ettiğiniz az karlardan da mahrum olabilirsiniz.

Yaşatmayı esas almalısınız. Yeniden yapılandırma bir suç değildir. Kontrollü gitmek lazım. Bankacılık sistemi hem siyaset koordinasyon içerisinde ülkenin imkan ve kabiliyetlerini en iyi şekilde en verimli alanlara kullanmak için gayret içerisinde olmamız lazım" şeklinde konuştu. 

Başbakan binali Yıldırım'ın kamu bankalarında başlayacak konut kampanyasıyla ilgili ilk açıklamayı yapması piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Sektörün önde gelen patronları, konut kampanyasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Gayrimenkul sektörü yeni kampanya kararını nasıl karşıladı? İşte detaylar...

Nazmi Durbakayım – İNDER Başkanı

"Gayrimenkul sektöründeki durgunluğun ana sebeplerinden biri olan konut kredisi faiz oranlarının yüksek olmasıdır. Konut ihtiyacı halen çok fazla olmasına rağmen faizlerdeki aylık bazda 1,3 seviyelerindeki yüksek oran ve belirsizlik alım kararlarının ertelenmesine neden oluyor. Kredi faizlerinin konut satışlarını ne ölçüde olumsuz etkilediğini görmek için “İpotekli Satışlara” bakmak yeterli olur. Yılın ilk çeyreğinde ipotekli satışların yüzde 45 oranında azalması, konut alıcılarının faiz oranlarına ne kadar hassas yaklaştığının bir göstergesidir. Faizlerin yüksekliğinin ötesinde bankaların kredi verme şartlarında zorlayıcı davranmaları da ipotekli satış oranlarının dip seviyeleri inmesine neden olmaktadır"

"Diğer taraftan faizlerin daha da yükselmesi, ekonominin dinamosu olan inşaat sektörüne sarsıcı bir darbe indirmek anlamına gelir. Yüksek faiz oranları, alımlar üzerinde baskı yatırken konut üretimindeki maliyetleri de artırmaktadır. Aynı zamanda konut üreticilerinin yatırım maliyetlerini de olumsuz etkiliyor. Tamamen durgunluğuna giren arz ve talep dengesi, Türk ekonomisindeki dengeleri de altı üst ediyor"

"Sonuç olarak kamu bankalarının faiz indirimi ve konut alımı için kampanya başlatmaları çok çok önemli bir hamle. Ancak merkez bankası ve özel bankalarının bu kampanyaya dahil olması gerekir"

İnanç Kabadayı – Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

"Bankalar Birliği Genel Kurulu'ndan yapılan bu önemli açıklama ile hükümetimiz, diğer tüm alanlarda atılan adımlarda olduğu gibi, gayrimenkul sektörü özelinde de uzun zamandır tüketici ve üretici tarafından beklenen haberi verdi. Konut kredi oranlarında uygulanan faiz fiyatlamasında geleceği müjdelenen ciddi bir indirim satışlara direkt olarak olumlu yansıyacaktır. Kamu bankaları ile birlikte özel sektördeki bankaların da katılım sağlaması, banka kredili satışlarda ciddi bir iyileşmeyi beraberinde getirecek ve tüketici talep ettiği gayrimenkule çok daha rahat ve düşük maliyetli olarak ulaşabilecektir. KDV ve tapu harçları düzenlemesi sonrası atılan bu adım, sadece gayrimenkul sektörü için değil genel ekonomiye getireceği katkı anlamında da oldukça önemli"

Haydar Yamaç – Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

"Konut sahibi olamayan dar gelirli vatandaşlar veya daha büyük bir konut sahibi olmak isteyip elinde yeterli miktarda birikimi olmayanlar için KDV oranının yüzde 8'e indirilmesi ile yeni bir fırsat oluştu. Hükümetimiz konut sahibi olmayı kolaylaştırmak için bütün olumlu adımları atıyor. Sektör temsilcileri olarak bizlerde çeşitli kampanyalarla konut alıcılarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Başbakanımız tarafından son olarak açıklanan, oluşan konut stoğunu azaltmak için bankalara yapmış olduğu faiz indirimi çağrısıyla başlayacak konut kampanyası kapsamındaki faiz indirimi beklentimiz güçlendi diyebilirim. Bu olumlu gelişmelerle birlikte vatandaşlarımızın konut almak için artık çok fazla beklemeden harekete geçeceğini öngörüyorum. Böylece hem inşaat sektörü yeniden hareketlenecek hem de konut alımları kolaylaşacak"

Tarık Gürdil – Kiler GYO Genel Müdürü

"Hükümetimizin imar barışının ardından attığı bu adım bir süredir yavaş seyreden satışların canlanmasında önemli bir itici güç olacak. Geçen yılın son çeyreğinden beri konut satışları kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle talebin ertelenmesine sebep olmuştu.  Şimdi hem yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülen KDV indirimi, hem de tapu harcı oranının düşürülmesi konut satın almayı planlayanlar açısından konut yatırımının cazibesini artıracaktır. Özellikle büyük ve lüks konutlarda bu indirimin etkisi daha fazla hissedilecektir. İnşaat sektörü olarak bizlerin de uzun bir zamandır beklediği bir destekti, Bakanlar Kurulu'nun aldığı bu kararlar ve teşvikler ile hem konut satışları hareketlenecek, hem de gerçekleşen satışlar ile vergi gelirleri artacağı için bütçe disiplini açısından da bir rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca konut sektöründe lüks segmente yönelik üretilen konutların orta ve düşük gelir grubuna hitap etmemesi  ve yüksek kredi oranları zamanla bu segmentte bir miktar arz fazlası oluşmasına neden oldu. Hükümetimizin son olarak açıkladığı konut kampanyası çalışmaları da faiz indirimi yönündeki beklentilerimizi de güçlendiriyor. Başbakanımızın konut stoğunu azaltmak için Ziraat Bankası ve diğer bankaların kampanya başlatacağını duyurması da bu anlamda sektörümüzün geleceği açısından umut verici bir gelişmedir"