Deprem Sigortasını İhmal Etmeyin!

Deprem Sigortasını İhmal Etmeyin!

Sektörden Haberler 07.01.2012 14:13

Konut kredisi ile ev alırken zorunlu olarak yaptırılan konut ve deprem sigortaları ev sahiplerini büyük finansal kayıplardan koruyor.

Konut kredisi ile ev alırken zorunlu olarak yaptırılan konut ve deprem sigortaları ev sahiplerini büyük finansal kayıplardan koruyor.

Deprem Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kuruldu ve 2000 yılından itibaren zorunlu deprem sigortası uygulaması başlatıldı. Ev sahipleri bu sigortayla deprem ve depremin sebep olduğu yer kayması, tsunami, infilak, yangın gibi durumlara karşı azami 150.000TL'ye kadar güvence altına alınıyor. Sigorta kapsamı sadece yıkılan evleri değil hasar durumlarını da içerdiği için konutta oluşan deprem kaynaklı hasarların onarım bedellerini karşılayabiliyor.

Türkiye'de senelik olarak düzenlenen 3,5 milyona yakın DASK poliçesinin 1/3'ü hali hazırda açık olan konut kredilerinden geliyor. Krediyle konut alırken fazladan masraf olarak görülebilen sigortaların önemi yakın zamanda yaşanan Van Depremi gibi felaket durumlarında ortaya çıkıyor. Yayınlanan DASK istatistiklerine göre, kuruluşundan bugüne 14 bin adet hasar dosyası için toplam 46 milyon TL ödeme yapan DASK' a, sadece Van depremini takiben 2011 yılı sonuna kadar 6 binin üzerinde hasar ihbarı ulaştı.

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan ev satın alacak vatandaşları tapu işlemlerini takiben DASK ve konut sigortalarını geciktirmeden yaptırmaları konusunda uyardı. Konut kredisi ile konut satın alma işleminde dahi bankaların zorunlu sigortaların kredi kullandırımından bir süre sonra yapılmasına imkân tanıyabildiklerini belirten Tekinturhan, “Kimse yarın deprem olup evinin hasar göreceğine inanmak istemez, ancak bu riski almamak için kredi sözleşmesi imzalanıp tapu işlemleri tamamlandığında sigortaların da yapılmış olduğundan emin olmakta fayda var.” dedi.

Milliyet