Denizli

Denizli'de inşaattaki yüzde 40 sorunu bitti

Sektörden Haberler 20.03.2017 08:52

Denizli'de inşaat alanlarındaki yüzde 40 yapı yoğunluğu sorunu, Pamukkale'deki 15 ayrı mahallede bina kitlelerinin yeniden işlenmesiyle çözülüyor.

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Mart ayı toplantısının 4. birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, bir süredir kent gündeminde olan inşaat alanlarındaki yüzde 40 yapı yoğunluğu sorununu içeren maddeler görüşüldü. Yüzde 40 kitle sorununun çözümü için Pamukkale Belediye Meclisi tarafından kabul edilen ilk etapta 15 ayrı mahalledeki 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliklerinin onanması hakkında Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ın yazılı önergeleri tek tek görüşüldü. Aktepe, Anafartalar, Kay ıhan, Cumhuriyet, Hürriyet, Dokuzkavaklar, Mehmetçik, Kuşpınar, İstiklal, Fesleğen, Hacıkaplanlar, Fatih, Pelitlibağ, Topraklık ve İncilipınar olmak üzere 15 ayrı mahalleyi ilgilendiren yüzde 40 sorunu bina kitlelerinin yeniden düzenlenerek parsel parsel uygulama imar planlarının üzerine işlenmesiyle giderildi.

VATANDAŞ KAYBEDECEKTİ

Bir sonraki aşamada Atalar, 15 Mayıs ve Deliktaş Mahallesi'nin de söz konusu karara dahil edilmesiyle uygulamanın toplam 18 mahalleyi kapsayacağı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin ise, "Normalde uygulanması gereken yüzde 40 katsayısını Denizli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte tüm yetkileri kullanarak; mümkünse hiç kimse zarara uğramaması ve kütle kaybı yaşamaması için ortak bir çalışma yaptık. Bugün gelinen noktada iyi bir çalışma planlayarak bu noktaya geldiğimize inanıyorum. Yüzde 40 uygulansaydı vatandaşımızın büyük kayıpları olacaktı" ifadesini kullandı.

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısında imar planlarıyla ilgili konular görüşüldü.