Hamit Demir

Demir İnşaat 2023 hedefine koşuyor

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 07.02.2015
Ekonomide kilometre taşı olarak değerlendirilen 2023 kriterleri Demir İnşaat’ın hedefinde de önemli bir yer tutuyor.
İstanbul ve İzmir'de geliştirdiği markalı konut projeleri ile dikkatleri üzerine çeken Demir İnşaat, tüm planlamalarını 2023 kriterlerine göre kurguluyor. Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, ihracatta 500 milyar dolar hedefine inşaat sektörünün katkısının büyük olmasını bekliyor.

Yapılacak düzenlemelerle işlerin daha hızlı olacağını kaydeden Hamit Demir, bu yolla sektördeki boşlukların kanun ve hukuk çerçevesine dahil olacağını kaydetti. Rant vergisi, vergi kalemleri, imar düzenlemeleri, arsa maliyetleri ve diğer konular hakkında açıklamalar yapan Demir, sektörün gündemine ilişkin konuları şöyle değerlendirdi:

Rant vergisi sektörün önünü açmalı

Her sektör gibi inşaatın da yasal düzenlemelere ihtiyacı olduğunu, bunun ne kadar hızlı, düzgün ve dürüst yapılırsa o kadar katkı sağlayacağını söyleyen Demir, gelişimin ancak bu yolla sağlanacağını söyledi. Demir, “Bu sebeple yapılan her yasal düzenlemeyi Demir İnşaat olarak yakından takip ediyor ve bize katacağı yarara odaklanıyoruz. Son günlerin en çok konuşulan konusu olan ‘rant vergisi' konusunun da tam olarak netleşip sektörümüzün önünü açacak şekilde yorumlanıp uygulanmasını temenni ediyoruz” dedi.

Arsa maliyetleri çok yüksek

Arsa maliyetlerinin her geçen gün arttığına dikkat çeken Demir, bu artışın inşaat maliyetlerini birinci dereceden etkilediğini kaydetti. Buu oranların dünya standartlarında ve makul olmasını isteyen Demir, “Arsa maliyetlerinin artması, projelerin üzerine yaklaşık yüzde 50 gibi bir farkla yansıyor. Yasanın sektördeki her bir oyuncu için hareket alanı yaratmasını ve sektörün gelişimini desteklemesini önemsiyoruz. Örneğin, geçen hafta başbakanımız tarafından sektörün gelişimini destekleyecek önemli bir düzenleme açıklandı. Ev almak için para biriktirene devlet yüzde 15 destek sağlayacak. Bu uygulama ile ev almak isteyen fakat bu arzusunu maddi olanaksızlıklar yüzünden gerçekleştiremeyen C ve C altı gelir grubundaki insanlar ev alma fırsatına sahip olacaklar. Bu düzenlemenin bizim gibi şirketlere doğrudan etkisi olmayacaktır, ama sektörün hacminin büyümesini de elbette olumlu etkileyecek” şeklinde sözlerini özetledi.

Demir İnşaat 2023 hedefi Hamit Demir Türkiye