inşaat

'Demir fiyatları muhakkak düşürülmelidir'

Sektörden Haberler Emine Pile 22.11.2017
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonunca (İMKON), hükümetin demir fiyatlarını düşürecek adımlar atması istendi.
İMKON'dan yapılan açıklamada, Türkiye'nin dünya demir-çelik üretiminde ilk sıralarda yer almasına karşın demir fiyatlarının yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 70 arttığı belirtildi.

Demir çelik üreticilerinin "hurda fiyatlarındaki artışın doğrudan ürün fiyatına yansıtılması" yaklaşımlarının gerçekçi olmadığı savunulan açıklamada, "Çünkü bu girdiler, bu oranda artmamıştır. Yine taleplerin hızlı karşılanmaması sezona bağlansa da Türkiye'de yaz aylarında inşaat sektörü öteden beri hep hareketli olmuştur. Bu durumda bu da bir gerekçe olamaz." değerlendirmesinde bulunuldu. 

İnşaat sektörünün ciddi bir darboğazla karşı karşıya kaldığı ileri sürülen açıklamada, "Hükümet kendi takdir enstrümanlarıyla demir fiyatlarını muhakkak düşürmelidir, aksi takdirde sektör krize sürüklenmektedir." ifadesi kullanıldı.

Demirde ithalat vergisinin artırıldığı gibi ihracata da iç piyasayı dengeleyecek şekilde vergi uygulanması talep edilen açıklamada, KDV'nin de geçici olarak yüzde 18'den yüzde 9'a indirilmesi önerildi. 

Türkiye'de üretimin önemli bir kısmının hurda kaynaklı olması nedeniyle demir cevherinden üretimin teşvik edilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, kamu müteahhitlerinin demirdeki aşırı fiyat artışından dolayı oluşan zararlarının fiyat farkı ödenerek giderilmesi istendi.

imkon İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu inşaat sektörü