Demet Sabancı, Pera Palas'ı aldı
Haberler / Sektörden Haberler / Demet Sabancı, Pera Palas'ı aldı

Demet Sabancı, Pera Palas'ı aldı

Sektörden Haberler 22.11.2011 12:19

Tepebaşı'ndaki Pera Palas Oteli, yeniden el değiştiriyor. Tarihi oteli Demsa'nın ortaklarından Demet Sabancı Çetindoğan aldı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı çalışmalarını yaptığı, polisiye romanları ile bilinen dünyaca ünlü yazar Agatha Christie'den Kraliçe II. Elizabeth'e, Pierre Loti'den Jacqueline Kennedy ve Ernst Hemingway'e kadar birçok ünlü ismi ağırlayan İstanbul Tepebaşı'ndaki Pera Palas Oteli'ni dünyaca ünlü birçok hazır giyim markasını bünyesinde barındıran Demsa'nın ortaklarından Demet Sabancı Çetindoğan aldı.

Restore edilip 2010'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yeniden açılan otelin 2005'ten beri sahibi olan İhsan Kalkavan, Demet Sabancı Çetindoğan ile el sıkıştı.

SATIN ALMA TAMAM

Çetindoğan'ın hem turizme hem de tarihi eserlere olan ilgisi iş dünyasında bilinir. 2007 'de Tepebaşı'ndaki Tarhan Han'ı 4.5 milyon dolara satın alan ve binayı eşi Cengiz Çetindoğan'a ait 100 ressamın 500 eserinden oluşan Türk resimww koleksiyonunu sergileyeceği müzeye dönüştürmek için uğraşan Çetindoğan'ın Pera Palas'ı almak için uzun zamandır Kalkavan ile görüştüğü belirtiliyor.

Çetindoğan, "Görüşme netleşti. Satın alma tamamlandı ama detaylı açıklamayı ilerleyen günlerde yapacağız" dedi.

Otel Süzer-Kalkavan ailelerini karıştırmıştı

Pera Palas'ın sahibi Hasan Süzer'in 2005 yılında vefat etmesi üzerine çocukları tarihi oteli, armatör İhsan Kalkavan'a sattı. Hasan Süzer'in nikâhsız eşi Suna Süzer, otelin satışına karşı çıktı.

İhsan Kalkavan, Pera Palas'ta yaşayan Suna Süzer ve kızı Aylin Süzer'i mahkeme kararıyla otelden tahliye ettirdi. Yargıtay'ın kararını onaylamasından sonra, Anıtlar Kurulu restorasyon izni verdi. O dönemde Kalkavan, Türkiye'de birçok sektörde var olduklarını ancak turizmi ihmal ettiklerini ve bu sektördeki yatırımlarını artırma kararı aldıklarını açıklamıştı.


Sabah