Metropol İstanbul / Varyap - GAP İnşaat

Varyap - GAP İnşaat firmasının Metropol İstanbul projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
Yavuz Karaman

Dar gelirli başını sokacak bir eve sahip olabilecek mi?

Sektörden Haberler Emine Pile 05.01.2015
Yavuz Karaman, Emlak Hakkında Herşey'de dar gelirli vatandaşların hangi formülle ev sahibi olabileceği ile ilgili tavsiyelerde bulundu.
Gayrimenkul uzmanı Yavuz Karaman'ın sunduğu Emlak Hakkında Herşey programının bugünkü konuğu, Sinpaş Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Sefa Çelik oldu. 2014 değerlendirmesi ve 2015 öngörülerinin yapıldığı programda dar gelirlileri ilgilendiren önemli konular konuşuldu. 

Gayrimenkul uzmanı ve Emlaktasondakika.com'un Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Karaman, çevreye gittikçe konut metrekare fiyatlarının düştüğünü, 2 bin 500-3 bin bandında seyrettiğini belirtti. Bu fiyatlarla bile konut almanın çok kolay olmadığını, merkeze gittikçe bu fiyatların 5 bin lira, 10 bin lira ve 15 bin lira seviyelerine çıktığını ifade etti.

İstanbul'da ev almanın eskisi kadar kolay olmadığını dile getiren Karaman “Metrekare fiyatlarında artış, faizlerin durumu buna etken… Çünkü faizlerin durumu çok düşük seviyelerde değil, talepte az da olsa bir doygunluk var. Tüm bu sebepleri konuştuğumuzda İstanbul'da 2015'te konut almak çok kolay değil. Belli bir birikiminiz yoksa ve bir yerlerden peşinat bulamıyorsanız çok kolay değil.” dedi. 

Ayrıca Yavuz Karaman, konut almak isteyenlere, alacakları evin en az yarısını ödeyebiliyorlarsa ödemeleri önerisinde bulundu. “Kriz olabilir, çocukları büyüyebilir, okul masrafları artabilir, sağlıkla ilgili sıkıntıları olabilir. Bu model ile alacakları evin fiyatının yarısını ödeyebiliyorlarsa çok sağlıklı olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Hanelerin borç yükü yüzde 65… Ev almak 2015'te güç mü?

Sinpaş Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Sefa Çelik de ev almanın güçleştiğini belirterek ‘zaten güçtü' dedi. Mortgage piyasasının ve faiz hadlerinin ülkemizde çok gelişmiş olmamasının ev almayı güçleştirdiğini dile getirdi. 

Çelik “Piyasa genel makro ölçeğin dışına gidersek bizim firmamızın da içinde olduğu firmalar pek çok kolaylıklar sağlıyor. Biz bugün yıl sonu yaptığımız bir kampanyayla müşterilere 80 aya kadar vade imkanı sunduk. Asıl makro ölçekte birtakım teşviklerin gündeme gelmesi gerekir. Aksi halde orta gelirlinin ev sahibi olabilmesi çok zor.” açıklamasında bulundu.

Dar gelirli nasıl konut sahibi olabilir?

Dar gelirlinin konut sahibi olabilmesi için TOKİ modelini hatırlatan Yavuz Karaman şu açıklamalarda bulundu:  

TOKİ, birkaç yıl önce 1000 tane konutu satışa çıkarmıştı ve 20 bin başvuru yapılmıştı. 1 konuta 20 talep gelmiş. Bu müthiş bir oran. Bu aslında alt ve orta gelirdeki talebi çok net bir şekilde gözler önüne seriyor. Ama bu konutlarda çok düşük peşinat ve taksit ödüyorsunuz. Bu model, vatandaşın çok ihtiyacı olan bir modeldi.” 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dar gelirlinin ev sahibi olmasının önünü açacaklarını söylemesi ile ilgili de değerlendirme yapan Karaman, TOKİ modelinin vatandaşın ev sahibi olmasını sağlayabileceğini ve bunun geçmişte uygulandığını söyledi. “Devlet, konut alacaklara vergi ya da faizle ilgili teşvikler getirebilir. Bununla ilgili düzenlemeler bekliyoruz” dedi. 

Arsa maliyetlerinin çok fazla olduğunu söyleyen Mahmut Sefa Çelik ise dar gelirliye ucuz konut yapabilmenin yolunun arsa payını çözmek olduğunu belirtti.

TOKİ'DEN MÜJDE! HABERİ İÇİN TIKLAYIN!

Emlak Hakkında Herşey Yavuz Karaman dar gelirliler için daire konut fiyatları TOKİ TOKİ modeli