Cityspace Global Gayrimenkul Fuarı

Cityspace Global’de gözler Türkiye’de olacak

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 02.09.2015
Dubai’de 8 Eylül 2015 tarihinde başlayacak olan Cityspace Global’de Körfezli yatırımcının gözü Türkiye’de olacak.
Dubai'nin 2020'de düzenleyeceği Expo 2020 bölgede dengeleri değiştirirken ilk etkilenen sektörlerin başında gayrimenkul geliyor. Öyleki Dubai'deki devasa inşaatlaşmaya rağmen fiyatlar yükselişe geçti ve Körfezli yatırımcı farklı destinasyonlar aramaya başladı. Bu ülkelerin başında gelen Türkiye hiç şüphesiz Ciytspace Global'de en fazla dikkat çeken ülkelerden birisi olacak. 

Bu pazardan daha fazla pay alabilmemiz yapılması gerekenlerin yol haritasını çıkaran LMG Global'in CEO'su Gökhan İlgar, “Biz bir fuarcılık firmasıyız ama gayrimenkul sektörünün hiç birini ayırt etmeksizin sektörü orada takip etmesi ve sıcak temasta bulunması gerekiyor. Cityspace Global'de Körfez'den yatırımcılar gelerek görüşmeler yapıyor. Ciddi ortaklıklara sahne olacağına inanıyoruz. Expo'dan dolayı Dubai'de gayrimenkul fiyatları arttı. Dubaili yatırımcılar doların değer kazanmasını hesaba katarak Türkiye'den gayrimenkul almak istiyorlar. Dolayısıyla Cityspace Türkiye açısından bu yıl verimli geçecek. Çünkü istatistiklere göre bu zamana kadar Suudlu ve Kuveytli yatırımcılar ilk sıralardadır. Bence bu yıl BAE'li yatırımcılar atak yapacak ve Türkiye pazarını değerlendireceklerdir” diyerek fuar hakkında ön değerlendirmelerde bulundu.

Körfez Pazarı'ndan Türkiye nasıl daha çok pay alır?

Türkiye'deki yaşama şeklini kendilerine yakın bulan Körfezli yatırımcılar bireysel ve kurumsal bazda yatırım yaptığını belirten İlgar, “Son yıllarda Körfez ülkelerini vatandaşlarını Türkiye'ye olan ilgisi farklı sektörlerin doğmasına yol açtı. İstanbul, Bursa, Yalova, Trabzon ve Sapanca civarında gayrimenkul yatırımı yapan Körfezli yatırımcılar ezanı, ibadet edebilmeyi, helal gıdayı ve gerektiğinde modern yaşama ulaşabilmenin rahatlığını yaşamanın yanı sıra aynı zamanda bir takım istekleri ile birlikte geliyorlar” dedi. 

Düzeyli şehirler dikkat çekiyor

Gayrimenkul sektörünün öncelikli olarak şehirleri tanıttığına da dikkat çeken İlgar, “İnsanlar önce yaşayacakları kenti beğeniyorlar. Sonra proje geliyor. Yani düzeyli ve yaşantısı yüksek bir ülke dünyanın her tarafından beğeni topluyor” şeklinde konuştu.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Cityspace Global Körfezli yatırımcı Gökhan İlgar