Çamlıca Camisi, Ayasofya ve Sultanahmet’e nazır inşa edilecek!
Haberler / Sektörden Haberler / Çamlıca Camisi, Ayasofya ve Sultanahmet’e nazır inşa edilecek!

Çamlıca Camisi, Ayasofya ve Sultanahmet’e nazır inşa edilecek!

Sektörden Haberler 25.07.2012 10:48

Çamlıca Cami projesi, yarışma ile hız kazanırken, mühendisler de zemin etüdü için kolları sıvadı. Dünyanın en modern mimari tarzıyla yapılacak caminin inşaatı, Başbakan’ın onayı ile başlayacak

Çamlıca Cami projesi, yarışma ile hız kazanırken, mühendisler de zemin etüdü için kolları sıvadı. Dünyanın en modern mimari tarzıyla yapılacak caminin inşaatı, Başbakan'ın onayı ile başlayacak.

İstanbul'un yeni silueti olması beklenen Çamlıca tepesine yapılacak yeni camii projesi için çalışmalar başlatıldı. Proje kapsamında bir komisyon oluşturularak önce zemin etüdü ve mimari seçim yapılacak. Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen proje modern mimariyi içinde barındıracak, ebrudan minyatüre, hat sanatından tezhip sanatına kadar klasik Türk ve İslam el sanatlarının en ince işçiliğine kadar kullanılacak. Ayrıca camiinin çevresinde oluşturulacak olan rekreasyon alanı içerisinde yürüyüş alanları, spor alanları, park ve bahçeler, açık hava kafeteryaları, çocuk oyun alanları, seyir terası ve gözlem kulesi gibi birçok sosyal alan yer alacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçtiğimiz günlerde açıkladığı Büyükçamlıca'ya cami projesinin detayları belli olmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda alınan bilgiye göre, cami 250 bin metrekarelik rekreasyon alanı içerisinde 15 bin metrekare alana yapılacak Cami yapımı öncesi Çamlıca'daki TRT vericisi dışındaki tüm vericiler kaldırılacak.

Ayasofya ve Sultanahmet'e nazır

250 bin metrekarelik rekreasyon alanı içerisinde yürüyüş alanları, spor alanları, park ve bahçeler, açık hava kafeteryaları, çocuk oyun alanları, seyir terası ve gözlem kulesi gibi birçok sosyal alan yer alacak.  İstanbul'un en yüksek tepelerinden biri olan Çamlıca tepesine yapılacak olan yeni camiinin en büyük özelliği Ayasofya ve Sultanahmet camileriyle karşı karşıya olacak.

Mühendisler zemin etüdü yapacak

Proje kapsamında Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, RTÜK ve Büyükşehir Belediyesi'nce ortak bir çalışma yürütülüyor. Çamlıca tepesinde ana vericinin hemen yanı başında yapılması planlanan caminin altında ebrudan minyatüre, hat sanatından tezhip sanatına kadar klasik Türk ve İslam el sanatlarının en ince işçiliğine kadar yapılacak. Camiinin yapılacağı arsada öncelikle mühendisler zemin etüdü yapacak. Daha sonra söz konusu alanda büyük bir hafriyat çalışması yapılacak. Bu çalışmalarla eş zamanlı olarak bir komisyon kurularak mimari proje seçimi de yapılacak, cami ve onun altındaki kültür merkezinin çalışmaları hızla başlanacak. Cami alanı dışında mevcut yeşil alanda herhangi bir eksilme olmayacak, Yüzde 6'lık kesim dışındaki tüm alanlar halen olduğu gibi yine yeşil kalacak. Modern dönemin mimari özellikleri taşıyacak olan camii için ekipler oluşturulacak ve her ekip ayrı bir proje hazırlayacak. Bu projeler ramazandan sonra akademisyen ve din otoriteleri tarafından oluşturulmuş özel bir komisyona sunulacak. Komisyondan hangi proje onay alırsa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak ve Başbakan'ın onaylamasıyla da yeni caminin yapımına başlanacak.

Ahmet Fatih Erturan/Star