büyükada

Büyükada’da ev fiyatlarına ‘TL’ ayarı

Sektörden Haberler Merve N. Güreş 02.10.2015
Doların önlemez yükselişi gayrimenkul fiyatlarını da etkiledi. Dolar bazında satış yapılan Büyükada’daki emlak fiyatlarında TL’ye dönüş yaşandı.
İstanbul'un gözbebeği Büyükada, emlak fiyatlarıyla hep ilk sırada yer alırdı. Ancak Anadolu Yakası'ndaki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte bu durum değişti. Adanın en önemli emlak ofislerinden birinin sahibi Kazım Şener, Büyükada'daki konut fiyatlarında İstanbul'un aynı ayardaki semtlerine nazaran bir düşüş yaşandığını söyledi. Şener, “Kentsel dönüşümün ardından Suadiye, Bostancı, Fenerbahçe gibi semtlerde fiyatlar 1.5-2 milyon dolara çıktı. Bostancı'da 1 milyondan bahsediliyor. Adalar fiyat konusunda çok geride kaldı. İnsanlar daha önce adada sattıkları evin parasıyla Kozyatağı, Şenesenevler'de 2-3 daire alıyordu. Şimdi tam tersi. Burada 2 ev satsa anca oradan ev alabilir” diye konuştu.

büyükada sokaklarındaki evler

‘ESKİYE ORANLA BÜYÜKADA'DA FİYATLAR DÜŞTÜ'

Büyükada'da fiyatların genelde dolar bazında olduğunun altını çizen Şener, “Ama doların yükselmesiyle fiyatlar TL'ye döndü.  Şu an Büyükada'da ev fiyatları 300-350 bin TL'den 900 bine kadar çıkıyor. Ama en yoğun satış 400-500 bin TL civarında. Ama eskiye göre fiyatlar biraz düştü. Onu da söylemek lazım” dedi.

‘MAL SAHİPLERİ ZARAR ETMEDEN SATMANIN DERDİNDE'

Adadaki gayrimenkullerin satış hızının fiyatla doğru orantılı olduğunu belirten Şener, “Bazı mal sahipleri evini 5 senede satamıyor. Mal sahipleri zarar etmeden satmanın derdinde açıkçası. Bizim verdiğimiz fiyatların dışında kendi fiyatlarını oluşturuyorlar” açıklamasını yaptı.

büyükada manzarası

‘GÜNÜBİRLİKÇİLER BÜYÜKADA'YA AKIN ETTİ'

Adada eskisi kadar yatırım amaçlı alım olmadığını söyleyen Şener, “Yatırımcıya buradan ev almak mantıklı gelmiyor artık. Adada fiyatların düşük olmasının nedeni özellikle sezonda günübirlikçilerin adaya akın etmesi. Ayrıca fayton ve bisiklet sorunu da insanların gözünü korkutuyor. Adam evine gidecek faytona binemiyor. Gerçi son zamanda faytonları yerli ve tur için ayırdılar. Yaşlı insanlar var adada genelde. Bisiklet bir tarafta fayton bir tarafta yolda yürüyemiyorlar. Birçok insan evini satıyor” dedi.

DOĞALGAZ GELDİ, BÜYÜKADA'YA TALEP ARTTI

Büyükada'ya doğalgaz geldikten sonra talep patlaması yaşandığını söyleyen Şener, “Adadaki evler yaz-kış kullanılıyor. İstanbul'da trafikten bir yere gidemiyorsunuz. Burada 25 dakikada Bostancı'ya gidiyorsunuz. Deniz otobüsüyle 35 dakika da Kabataş'a ulaşıyorsunuz. Her yere yakın artık. Ulaşım çok kolaylaştı” diye konuştu.

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com

Büyükada Ada fayton Büyükada esnafı Büyükada vapur seferleri