arap-yatirimcilar-karadeniz

Benzinden, mücevherden gelen para Karadeniz'e akıyor!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 29.08.2016
Son dönemde Körfez ülkelerindeki yatırımcıların gözdesi Karadeniz şehirleriyle Bursa ve Yalova oldu.
Son dönemde İstanbul'da gayrimenkul piyasasının hareketliliği devam ediyor. Kanal İstanbul'un muhtemel güzergahında yer alan projeler hızla değer kazanıyor. Öte yandan günlük kiralık konusunda İstanbul'un bazı bölgeleri başı çekiyor. Megakent dışında diğer büyükşehirler özellikle Arap yatırımcıların gözdesi haline geldi. İşte İstanbul ve gelişen kentlerdeki emlak piyasasının son durumu…

İstanbul'da konut fiyatları nereye gidiyor?

"Eğer dünyayla mukayese ediyorsak fiyatları şişmiş gibi duruyor. Nitelikli projede minimum 2+1 fiyatı 350 bin lira seviyelerinde. 1+1'lerde bu rakam 200 bin lira seviyelerinde. Kanal İstanbul'un tahmini güzergahı ve çevresinde fiyatlar bu şekilde. Merkeze geldikçe rakamlar katlanarak artıyor. İstanbul'da fiyatlar düşük seyrediyor. Kayaşehir'de fiyat anlamında yükseklik olduğunu düşünüyorum. Bölge seviyesinin çok üzerinde satışlar gerçekleşiyor. İkinci el gayrimenkullerdeki fiyat artışı, projelerdeki rakamları yükseltiyor"

Günlük kiralamalar kontrol altına alınabilir mi?

"Devletin hızlıca kontrol altına almak istediği bir durum. Bırakın günlüğü, saatliğe varana kadar değişik uygulamalarla da karşımıza çıkıyor. İstanbul'da bu uygulama çok yaygın. Özellikle turistik bölgelerde fazlalığı dikkat çekiyor. İstanbul'a turistik amaçlı gelen 3 kişinin bir daireyi kiralaması çok zor değil. İstanbul'a belirli bir süre kalmaya gelenler için de günlük kiralık daireler ilk seçenek oluyor. Devlet burada vergilendirme noktasını önemsiyor çünkü kayıt dışı bir ekonomiden bahsediyoruz. Kanuni açıdan da çok riskli bir uygulama. Bu konuda özellikle gayrimenkul sahipleri çok dikkatli olmalı"

Emlak piyasası büyükşehirlerde ne durumda?

"İstanbul diye konuştuğumuz tüm gelişmeler tüm büyükşehirleri kapsıyor. Ankara'da Sincan ve Polatlı bölgeleri gelişiyor. Çok kısa süre öncesinde buralar gidilmek istenmeyen yerlerdi. İzmir'de Limon Tepe, Menderes, Balçova bölgeleri yatırımcıların ilk adresi olmaya başladı. Özellikle Trabzon, Samsun, Ordu ve Yalova'nın gelişimi çok dikkat çekiyor. Karadeniz hattı özellikle Arapların büyük parsel bazında gayrimenkul alımı yaptığı illerin başında geliyor. Bursa ve Yalova'da yeni açılan Osmangazi Köprüsü ve İzmir'e olan bağlantı noktası nedeniyle arsa arazi hareketleri baş döndürücü hızda ilerliyor"

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

arap yatırımcılar yabancıya gayrimenkul satışı günlük kiralık daireler istanbul konut fiyatları