Hüseyin Oflaz

"Beklentilerin yüksekliği kentin rezonansını bozuyor"

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 29.08.2015
Şehir Planlamacısı Hüseyin Oflaz, insanların arsalarından yüksek verim beklemesinin binalardaki kat sayısını artırdığını kaydetti.
Büyük kentlerde inşa edilen binaların kat yüksekliğinin temelinde insanların beklentisinin yüksekliği olduğunu söyleyen Şehir Plancısı ve İmpo İmar YKB Hüseyin Oflaz, güven hissinin sağlanması gerektiğini belirtti. 

Hakkımıza razı değiliz

“Durumlar, beklentilerle ilgili” diyen Oflaz, “İnsanlar hak ettikleriyle yetinmesini ve üstüne üstlük haklarını aramasını bilmiyorlar. İnsanlar yokluktan korunacak ve geleceklerini güven altına alacak yöntem arıyorlar. Sosyal devletin yokluğu, herkesin kendi kararını almasına neden oluyor” diyerek durum tesbiti yaptı. 

Beklenti yönetimi iyi planlanmalı

Bütün sorunun kaynağını “Beklenti yönetiminin iyi yapılamaması” diye özetleyen Oflaz, “İşin içine inşaat firmaları, imar izinleri ve diğer etkenler girdiğinde katlar yükseliyor. O zamanda ipin ucu kaçıyor. Bu tür riskli alanlardaki projelerde devletin teşviki ve sübvansesi olmalı. Kat yüksekliği ve gayrimenkulün değeri gibi konular kontrol altında olmalı. Aksi halde kentsel dönüşüm projelerinde sürekli katların sayısı artacaktır” diye konuştu.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

Hüseyin Oflaz impo