Başakşehir Belediyesi
Haberler / Sektörden Haberler / Başakşehir Belediyesi'nden Gölet Projesi açıklaması!

Başakşehir Belediyesi'nden Gölet Projesi açıklaması!

Sektörden Haberler 05.05.2017 10:17

Başakşehir Belediyesi, Bahçeşehir Gölet'teki projenin iptali hakkındaki haberlere yanıt verdi.

Başakşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Dün (04.05.2017) çeşitli medya organlarında çıkan “Danıştay Bahçeşehir Gölet Projesini Durdurdu” haberleriyle ilgili olarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından konuya ilişkin açıklamamızı aşağıda bilginize sunuyoruz: 

Başakşehir Belediyesi, haberde konu edilen alanı satın alarak kamulaştırmıştı. Habere konu alanın imar planı da 1990 yılında yapılmıştır ve planın öngördüğü yüzde 5'lik bir imar dışında herhangi bir plan söz konusu değildir. 

Bahçeşehir'de bulunan bu alan, Başakşehir Belediye Meclisi'nde alınan kararla, derenin ıslah edilmesi, park ve rekreasyon alanının düzenlenmesi karşılığında ihale edilmişti. 

Habere konu olan proje, mevcut Bahçeşehir Göleti ile alakalı değildir. Gölet'in alt kısmındaki atıl ve metruk alandır. Projede zaten belediyemizce kamulaştırılan bu alanın düzenlenerek 'Bahçeşehir Göleti'nin büyütülmesinden ibarettir. Danıştay'ın kararında Gölet Projesi'nin iptali söz konusu değildir. 

Çalışma yapılan alanlarla ilgili olarak daha önce açılan davada Bölge İdare Mahkemesi tarafından haklı bulunmuştuk. 

Danıştay verdiği bu kararda ise, bu alanlarla ilgili “Yetkilerin düzenlenmesi” kararı vermiştir.  

Bu durumda konu tekrar Bölge İdare Mahkemesi tarafından ele alınacaktır. Bölge İdare Mahkemesi'nin kararına göre süreç devam edecektir. 

Verilen bu kararla, 1990 yılında  yapılan imar planına göre yürütülen projenin, yani dere ıslahı ve park yapımı çalışmasının süreci uzayacaktır. Konu bundan ibarettir.