katar emlak fuarı

Bakan Bülent Tüfenkci'den 'Katar' değerlendirmesi!

Sektörden Haberler 17.01.2018 22:13

Bu yıl ikincisi düzenlenen Expo Turkey by Qatar'a katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, fuarı değerlendirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Expo Turkey by Qatar'da basın mensuplarına fuarı değerlendirdi. Tüfenkci “Dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile beraber gelen arkadaşların ikili görüşmeleri vardı. Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı ile bu açılışı gerçekleştirdik.Gerçekten Katar'da Türk mallarına ve Türk şirketlerine karşı büyük bir ilgi olduğunu gördük. Türkiye olarak bu fırsatları iyi değerlendirmemiz lazım. Kalıcı ve sürdürülebilir, iş birliğini artıracak projelere birlikte imza atmamız lazım. Burada iş yapma şeklini iyice öğrenerek kalıcı olmamız gerekir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde başlatılan iki ülke arasındaki siyasi ilişkiler gerçekten bugün gelmiş olduğumuz nokta itibariyle mükemmel. Dolayısıyla bu siyasi iklimi de değerlendirerek Katar'daki iş fırsatlarını değerlendirmemiz lazım.

Özellikle Katar'ın 2022 Dünya Kupası organizasyonunu da düzenlediğini düşündüğümüzde buradaki üstyapı ve altapı yatırımlarından tutun da mobilya sektöründen özellikle de ambargo ile birlikte ihtiyaç haline gelen gıda maddelerinin, -biliyorsunuz o tarihlerde Türkiye çok hızlı bir şekilde Katar'a intikal ettirdi. Şimdi bunun daha sürdürülebilir şekilde devamını istiyoruz. İnşallah bu fuarlar da buna katkı sağlayacak” dedi.

Türkiye'den gelen malların öncelik tanınacağına yönelik Tüfenkci; “Türk firmalarına öncelik tanıyacaklarını ifade ettiler. Bunu da yaşayarak görüyoruz. Katar Sanayi Ticaret Odası da bu anlamda destek veriyor” açıklamasında bulundu.

Türk firmalara öncelik verileceğini belirten Bülent Tüfenkci, “Doğuş gibi TAV gibi Tekfen gibi firmalar bu konuda görüşüyorlar. Önemli projeleri de gerçekleştiriyorlar. Yaklaşık Türk firmaları 14.5 milyar dolarlık bir projeyi burada gerçekleştiriyorlar. Bu daha da artacak. Cumhurbaşkanımızın duruşunun Katar'da memnuniyet uyandırdığını da görüyoruz. Bunun meyvelerini bu fuarlarla alacağız inşallah” dedi.

Bülent Tüfenkci, ‘Türk girişimciler için dolar yerine kendi milli paraları ile yatırım yapmalarına yönelik yönelik bir girişim var mı?' sorusu üzerine “Bu konu en üst düzeyde görüşülüyor. İnşallah önümüzdeki dönem anlaşmaya varılması ile beraber milli paralar kapsamında ticaret gerçekleşecek” dedi.

Emine Pile/Emlaktasondakika.com