İstanbul Bahçeşehir bölgesindeki evler

Bahçeşehir-Ispartakule metrosu konut fiyatlarını arttıracak

Sektörden Haberler Emine Pile 17.12.2015
Bahçeşehir ve Esenyurt'u Mecidiyeköy ile birleştirecek metro projesi ile konut fiyatlarının metro hattının bitimine kadar zirve yapacağı öngörülüyor.
Konut yatırımları ile son yıllarda büyük ilgi gören Ispartakule bölgesi, metro heyecanı yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Bahçeşehir - Ispartakule hattı planı ile İstanbul'un ulaşım bakımından sıkıntı yaşanan bu iki bölgesinde metroyla beraber konut fiyatlarının artacağı öngörülüyor.

BÖLGEYE İLGİ ARTTI 

Metro hattı bölgedeki ev sahipleri için piyango niteliğinde. Öte yandan yatırımcıların da Bahçeşehir ve Esenyurt'a ilgisi artmış durumda. Bahçeşehir'de ortalama metrekare fiyatı geçtiğimiz kasım ayı itibariyle 3.679 TL ortalamasında. Bölgede iki sene önce kasım ayında ortalama fiyat 2.326 TL idi. Ispartakule'de ise 2013 yılının aynı döneminde 2.500 TL olan metrekare ortalaması 3.392 TL'ye ulaşmış durumda. İstanbul ortalamasına göre şimdilik fiyatların biraz düşük kaldığı Esenyurt'ta ortalama fiyat iki senede 1.217 TL'den 1.792 TL'ye yükselmiş durumda. Metro hattının son durağı olması planlanan Esenkent mahallesinde ise iki sene önce 1.852 TL olan ortalama fiyat 2.782 TL'ye ulaştı.

METRO 2019'DA HİZMETE AÇILACAK 

Toplam 2 milyar 211 milyon 600 bin TL yatırımla hayata geçirilecek olan metro hattının 2019 yılında hizmete açılması planlanıyor. 16,4 kilometre olarak planlanan Mahmutbey-Bahçeşehir- Ispartakul-Esenyurt metro hattı 9 istasyondan oluşuyor. Avrupa Yakası'nda faaliyette olan ve yapılması planlanan metro hatlarını birbirine bağlayacak olan metro hattı Mahmutbey istasyonundan başlayarak doğu-batı istikametinde devam ediyor ve TEM otoyolunun kuzeyinde Esenkent Mahallesi'nde son buluyor. Metronun ilk istasyonu olan Mahmutbey istasyonu Kirazlı – Başakşehir - Olimpiyat ve Kabataş - Mahmutbey raylı sistem hatlarıyla entegrasyonu sağlıyor. Metro hattı tamamlandığında Mahmutbey Esenyurt arası yolculuk süresi 40 dakikaya inecek.

Hürriyet 

Ispartakule metrosu