Avrupa yakasındaki konut projeleri

Avrupa yakasındaki konut projelerine 3. havalimanı damga vurdu!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 27.02.2015
Eyüp, Arnavutköy, Çatalca ve Başakşehir projeden en çok etkilenen semtler oldu.
Son günlerde İstanbul'un taşı toprağı altın demek çok da yanlış olmaz. Neredeyse her gayrimenkul yatırımı kısa zamanda kazanç getirmeye başladı. Yeni metro çalışmalarının İstanbul'un dört bir yanını sarması, 3. Köprü, 3. Havalimanı, tüp geçit, Marmaray ve Kanal İstanbul gibi mega projelerin gündeme oturması gayrimenkul piyasasını daha da hareketlendirdi. 

Özellikle yeni ulaşım projelerinin geçtiği hatlar ve çevrelerinde gayrimenkul fiyatları arttıkça arttı.

Eva Gayrimenkul Değerleme'den Lisanslı Değerleme Uzmanı Deniz Şahinkaya'nın raporuna göre, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul Projesinin açıklanmasıyla çevre ilçelerdeki ve bağlantı yolları üzerindeki arsaların değerleri birkaç misline katlandı. 

Arnavutköy, Eyüp, Çatalca ve hatta Başakşehir 3. Havalimanı projesinden en çok etkilenen ilçeler arasında. Arnavutköy ve Eyüp ilçeleri havalimanı projesine komşu olmalarından ötürü projenin net yeri açıklanmadan önce de arsa fiyatları katlanmıştı. Proje netleşip, bağlantı yolları da açıklanınca arsa fiyatlarında yüzde 40'tan yüzde 150'lere varan artışlar yaşandı. 

Yeni İstanbul'un yaşam merkezi 

3. Havalimanı ile gelişime hız katan Kayabaşı bölgesi Başakşehir ilçesinin en hızlı gelişen bölgesi. Bölgedeki markalı konut projelerinde metrekare satış fiyatlarının 3 bin 500-4 bin 500 TL aralığına ulaştığı, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 10-15'lik bir artışın olduğu görülüyor. 

Ayrıca Kayaşehir bölgesinde planlanan Sağlık Kampüsü ve Bio İstanbul projesi büyük kapasiteli bir proje olup. yakın çevresinin sağlık tesisi ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak niteliğe sahip olacak. 

Markalı konutun adresi 

Halkalı, markalı, temalı, sosyal alanı olan nitelikli konut projelerinin adresi oldu. TOKİ ve Emlak Konut GYO'nun hayata geçirdiği toplu konut projeleriyle nitelikli konut anlamında ilk adımların atıldığı bölgede. Sefaköy- Halkalı ve İkitelli bölgesinde konut projeleri yoğunlaştı. Marmaray'ın Halkalı ya uzayacak olması. Halkalı ya yeni metro hatlarının inşa edilmesi bölgede ulaşım avantajı sağlayacak. 

Fabrikalar konuta dönüyor 

Avrupa yakasında önemli potansiyele sahip bir diğer bölge ise Zeytinburnu-Topkapı. Eski fabrika alanlarının konut projeleri olarak değerlendirilmeye başladı. Sahilden E-5 aksına doğru çıkıldıkça ve E-5'in kuzey tarafında önemli sanayi alanları ve büyük araziler mevcut. Bu alanların imar durumu değişiklikleri dikkate alındığında, merkezi durumları ve parsel/mülkiyet yapıları nedeni ile karma kullanımlı projeler ile değerlendirilecek bir bölge. 

Marmaray yüzde 30 kazandırdı 

Marmaray projesi çevresinde Yedikule-Zeytinbumu-Bakırköy hattındaki markalı konut projelerinin değerlerinin biraz artması bekleniyor. Zeytinburnu İlçesi'nde kiraların en yüksek olduğu mahalleler Kazlıçeşme ve Veliefendi Mahalleleri. Bu bölgelerdeki metrekare aylık kira gelirleri 78 ve 54 lira olarak belirleniyor. Satış rakamları ise 9 bin liradan başlıyor. Marmaray'ın geçtiği bölgelerdeki fiyatlar yaklaşık yüzde 30-40 arttı. 

Kağıthane ofis üssü oldu 

Kağıthane, Ayazağa ve Seyrantepe aksının da potansiyeli taşıyor. Bölge, bağlantı yollarına yakın konumu ve kent merkezi içinde yer alması nedeniyle gayrimenkul geliştiricilerin dikkatini çeken bir bölge. En önemli gelişmelerden biri de planlanan metro güzergâhı. Bu bölgenin merkez olmasını sağlayacak en önemli noktalardan biri hem ofis hem de konut projelerinin eşzamanlı olarak başlamış olması ve bunun organize şekilde yapılması. 

Karaköy yatırımcı radarına girdi 

Uzun bir süre büyük yatırımcıların ilgisini çekmeyen Karaköy büyük yatırımcıların radarına girmeye başladı. Salıpazarı Kruvaziyer projesinin de geliştirilmesi ile bölgede önemli bir turizm potansiyeli oluşacak. Aralarında Galata ve Kasımpaşa Mevlevihanesi. Turabi Baba Kütüphanesi ve Karaköy Voyvoda Karakolu gibi yaklaşık 5 bin yapı yenilendi. Satış fiyatları ortalama 9 bin TL'ye kadar yükseldi.

avrupa yakası konut projeleri 3. havalimanı