aremas

'Avrupa ülkeleri ile rekabet şansımız da artacak'

Sektörden Haberler Emine Pile 13.01.2017
Aremas Gayrimenkul Kurucusu ve Genel Müdürü Vedat Arslan, yabancıya vatandaşlık hakkı verilmesi ile ilgili açıklamalar yaptı.
Türkiye'de 2 milyon dolar yatırım yapan ve 1 milyon dolarlık gayrimenkul alana Türk vatandaşlığı verilme imkanı tanınması, gayrimenkul sektöründe olumlu karşılandı.

Aremas Gayrimenkul Kurucusu ve Genel Müdürü Vedat Arslan, söz konusu yönetmelik değişikliğiyle ilgili şöyle konuştu;

Bu karar mevcut haliyle ve kısa vadede sadece inşaatı tamamlanmış veya tamamlanmak üzere olan (yani tapu verebilen) lüks konut projelerini doğrudan olumlu yönde etkileyecektir. Bu tarz lüks konut projelerinin son iki yılda çok büyük satış sıkıntısı çektiği ve konuttaki gerçek arz fazlasının da aslında bu alanda olduğu bilinmektedir. Gerek yabancı ilgisinin gerekse lüks konut arzının İstanbul'da ve ayrıca özel olarak Bodrum bölgesinde yoğunlaştığı da bilinmektedir. Dolayısıyla çıkarılan bu kanun bu iki bölgedeki oldukça sınırlı bir pazarı etkileyecektir. Ancak, ilgili kanunun "En az toplam 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul veya gayrimenkuller alınması..." şeklinde yeniden düzenlenmesi ve/veya 1 milyon dolar şartının yanında en az 250-300 bin Dolar gayrimenkul yatırımı karşılığında 5 yıl oturum izninin verilmesi - ardından vatandaşlık hakkının sunulması durumunda bu kanun sektörün daha geniş bir bölümünü kapsayacaktır. Ayrıca bu şekilde vatandaşlık hakkı veren Avrupa ülkeleri ile rekabet şansımız da artacaktır. 

aremas yabancıya konut satışı yabancıya vatandaşlık hakkı