Ataköy Yat Limanı

Ataköy Yat Limanı oylamasına 3,458 kişi katıldı!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 07.11.2016
Bakırköy Belediyesi, sandık kurdu, "Yat Limanı ister misiniz?" diye halka sordu. Oy kullanan 3 bin 458 kişiden 1988'i 'Evet', 1453'i ise 'Hayır' dedi.
Bakırköy Kaymakamlığı'nın, Ataköy'e yapılması planlanan mega yat limanına ilişkin düzenlenecek referanduma, OHAL'i gerekçe göstererek izin vermeyince Bakırköy Belediyesi yeni bir formül buldu. 'Referandum' değil 'kamuoyu araştırması' yapacağını açıklayan belediye dün Özgürlük Meydanı'na sandıkları kurdu, halkın çoğu limana 'evet' dedi. 

Ataköy Yat Limanı ve Ek projelerinin geleceğine ilişkin görüşlerini belirtmek isteyen vatandaşlar oy sandığı ve oy kullanma kabinlerinin kurulduğu Özgürlük Meydanı'nda uzun kuyruklar oluşturdu. 

Kimlikleri ile oylamaya katılan vatandaşlar 'evet' veya 'hayır' yönünde oy kullandı. Oylamaya katılan bir vatandaş "Evet, hayır'dan öte insanların bilgilendirilmesi gerekirdi. Bu süreç hiç yaşanmadan insanlar sandığa çağrılıyorsa bizim içimizde kuşku doğuyor. 

Kerimoğlu: Projeye onay vermedik 

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu oyunu yat limanının yapılmaması yönünde kullandığını açıkladı. Sonucun hukuk açısından bağlayıcı olmadığını belirten Kerimoğlu, "Ama kamu vicdanının hukuk üzerinde mutlaka bir etkisi olacaktır" dedi. 

09.00'da başladı, 17.00'de bitti 

Ataköy sahiline Dati Holding tarafından yapılması planlanan mega yat limanı projesinin geleceğine ilişkin Bakırköy Belediyesi tarafından düzenlenen 'kamuoyu araştırması'ndan projeye onay çıktı. Saat 09:00'da başlayan ve 17.00'de sona eren oylamada 3 bin 458 oy kullanıldı. Noter huzurunda sayılan oylamada, sandıktan projeye onay çıktı, bin 988 kişinin 'Evet' oyu kullandığı kamuoyu araştırmasında, bin 451 kişi projeye karşı yönde oy kullandı. 19 oy da, geçersiz sayıldı. Oylama sırasında bazı vatandaşlar, ikametgah şartı aranmayan oylama için Bakırköy dışında yaşayan vatandaşların otobüslerle getirilerek oy kullandırıldığı iddiasında bulunarak sonuçlara tepki gösterdi. 

Belediye mühürlemişti

DATİ Holding tarafından başlatılan Ataköy sahiline yapılması planlanan mega yat limanı projesi için deniz doldurulmuş, Bakırköy Belediyesi inşaata, hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle izin vermemişti. Holding, yasal sürenin dolmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan inşaat ruhsatı almıştı. Bakırköy belediyesi ise ruhsal iptali için dava açmış, mahkeme karar verilene kadar ruhsat yürütmesini durdurmuş, inşaat da mühürlenmişti.

Ataköy Yat Limanı Bakırköy Belediyesi ataköy mega yat limanı