Süleyman Çetinsaya
Haberler / Sektörden Haberler / Artaş İnşaat'tan konut kredisi indirimine tam destek!

Artaş İnşaat'tan konut kredisi indirimine tam destek!

Sektörden Haberler 04.06.2020 14:17

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesinin sektörü hareketlendireceğini söyledi.

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya'nın koronavirüs sürecini, konut kredi faiz oranlarını ve tarihi fırsat kampanyasını değerlendirdi.

Ülkemizin son 10 yılına bakıldığında ekonomi alanında önemli atılımlar ve büyüme oranları kaydedildiğini görüyoruz. Temsilcisi olduğumuz inşaat sektörü de yıllardır ülkenin lokomotif sektörü olarak büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Sektör, 2019'un son çeyreği ile birlikte 2020 yılına güçlü bir giriş yaptı. Türkiye İstatistik Kurumu  da Türkiye ekonomisinin 2020'nin birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 büyüdüğünü açıkladı. Yine yılın ilk çeyreğinde yapılan konut satışlarının da geçtiğimiz yıla oranla ciddi artış kaydettiğine şahit olduk.

SALGINLA MÜCADELEDE HÜKÜMETİMİZ DÜNYAYA ÖRNEK OLDU

Ülkemiz adına 2020 yılı yükseliş trendinde ilerlerken birden dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ortaya çıktı. Kısa sürede 300 bini aşkın insanın ölümüne neden olan bu virüs, ekonomik ve sosyal yaşamı durdurdu, ülke sınırlarını kapattırdı, küresel büyümede dünyayı tehdit altına aldı. Ülkemizde ise salgın sürecini çok iyi yöneten hükümetimiz, reel sektöre ve işveren kesimine sağladığı destek ve teşvik paketleriyle büyük moral verdi. Birçok alanda vatandaşlarımıza maddi destek sağlandı. Sağlık alanındaki alt yapımız dünyaya örnek oldu. Bu imkan ve kabiliyet, bizim ülkemizin temel dinamiklerinin ne kadar güçlü olduğunu bizlere gösterdi.

YENİ TEŞVİK HAMLELERİ SEKTÖRÜ HAREKETLENDİRECEK

Bugünler de bir destek de sektörümüze verildi. İnşaat sektörünü koronavirüsün etkisinden kurtarma adına Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde kamu bankaları konut kredi faizlerini 12 ay ödemesiz, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,64 oranına indirdi.

Konut piyasası açısından hareketliliğin azaldığı bir dönemde bankaların konut kredisi vade oranlarını aşağıya çekmesi konut alımını kolaylaştıracağı gibi biz sektör temsilcilerini de mutlu etti. Konut alıcılarını sevindiren bu karar sektörümüze canlılık, satışlara da yukarı yönlü bir hareketlilik sağlayacaktır.

Sektör temsilcileri olarak Haziran Ayı ile birlikte ‘Yeni Normal' de yarınlara umutla bakarken konut satışlarının da kademeli olarak artacağı aşikar.

FIRSAT KAMPANYASINDA BİZ DE VARIZ

Artaş İnşaat olarak fırsat kampanyasında Avrupa Konutları markalı projelerimizden yaşamın başladığı Başakşehir ve Yamanevler'le biz de yer aldık. Alıcılara yönelik konut alımının kolaylaştığı bu iki projemizde 12 ay ödemesiz, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,64 oran uyguluyoruz. Öte yandan Avrupa Konutları Atakent 4 B'de inşaatımızı sürdürüyoruz. Markamızın en yenisi olacak ve Arıcılar'da yer alacak Avrupa Konutları Vadi projemizi de yıl içinde lanse etmeyi düşünüyoruz.