Gökhan Avcıoğlu

"Araplar bizi hayatlarına yakın görüyorlar!"

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 29.04.2015
GAD Architecture sahibi Mimar Gökhan Avcıoğlu, Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde değerlendirmelerde bulundu.
Körfez ülkelerinden gelen ve Ortadoğu yatırımcının özellikle ilgi gösterdiği Türkiye'de inşaat sektörü yurtdışına nasıl açılıyor ve neler oluyor Gökhan Avcıoğlu ekibimize anlattı. 

"Yaklaşık bir 10 senedir Türkiye'deki mimari ve mühendislik alanında ciddi bir taleple karşılamaya başladık. Sanıyorum Türkiye'de önde gelen 5 ila 10 arasında proje grubu sürekli olarak orada proje yürütüyor. Bizde onlarda 1 tanesiyiz. Böyle bir ilişki yoğunluğu oluşuyor. Böyle organizasyonlar bu ilişki düzeyini artıyor. Bir de yaptığımız projelerden memnun kalındıkça tabi onun arkasından bir tane tavsiye geliyor. 

"Türk müteahhitlerle çalışmak istiyorlar"

Bizim yaptığımız projeler genelde özel sektör için oluyor. genelde konut ve ofis projeleri isteniyor. Bazı müze ve sosyal merkez projeleri de yarışmalara çıkıyor. O yarışmalarda uluslararası projeler oldukça yoğun. Her ülkeden hemen hemen proje var ama bizim için ilginç olan bize karşı ilginin artması. 

Biz onlara hayat şartlarında daha yakın görünüyoruz bir de Türkiye'deki özellikle müteahhit grupların tecrübeleri arttıkça bizimle beraber mutlaka Türk müteahhit gruplarla beraber hareket edelim önerisi geliyor. O da bizi sevindiriyor. 

ahk kundu projesi

GAD Architecture 1 yıldır Dubai'de!

Dubai'de ofisimiz var yaklaşır 1 yıldır. Şimdi orada bir ofisimizin olması bizi daha rahatlattı. AHK gibi bir grup var, Antalyalı bir grup. Dubai'de benim bildiğim 7. otellerini yapıyorlar ve bunlar iyi kalitede oteller. Bizde onlarla çalışmıştık Kundu'da bir proje için. 

Belki Türkiye için bütün olayı gayrimenkul sektörü olarak görmek ve bütün bunları sosyal kültürel yanlarını bunun içine eklemek gerek. Sadece olay bina üretmek değil, bir şehir, bir şehir parçası, bir kültür, bir yaşam stili oluşuyor. Olay sadece bina üretmek değil."

Gökhan Avcıoğlu