yemyeşil ormanlar çevrili Trabzon

Arap yatırımcı 910 bin metrekare mülk aldı!

Sektörden Haberler Emine Pile 22.06.2015
Türkiye’de son dönemlerde Mütekabiliyet Yasası ile yatırımlarını arttıran Arap yatırımcılar gayrimenkul alımında ilk sırada yer aldı.
Gayrimenkul sektörü için önemli bir paya sahip olan Arap yatırımcı, Türkiye'nin birçok bölgesinde mülk yatırımları ile dikkat çekiyor. 

MÜTEKABİLİYET İLE YABANCI İLGİSİ DAHA DA ARTTI

2015 yılının gayrimenkul sektöründe yabancı yatırımcıların taleplerinde patlama yaşandığını, bunun daha da artacağını öngören Turkhousing adlı firmada yetkili olan Gonca Sönmezoğlu,, ‘'2012 yılında değişen yabancıların Türkiye'de mülk edinmelerinin önünü açan Mütekabiliyet Yasası'nın değişmesinden sonra, yabancı yatırımların Türkiye'ye olan ilgisini artmaktadır. 2014 yılında, Türkiye'den gayrimenkul alan yabancıların sıralaması büyük ölçüde değişti. 2014'te Körfez ülkeleri ağırlık kazandı. Buna göre ilk sıraya Suudi Arabistan otururken, sıralama İngiltere, Almanya, Kuveyt ve Rusya olarak değişti. Bu sene Rusya'daki krizin etkileri ile Rusların gayrimenkul taleplerinde bir azalma olacağını düşünüyorum'' dedi.

ARAPLAR EN ÇOK BU İLLERİ TERCİH EDİYOR 

Arap yatırımcıların Türkiye'deki gayrimenkul alımında ilk sıraya yükseldiğini ifade eden Sönmezoğlu, ‘'Geçtiğimiz yıl 402 bin metrekarelik alımla ikinci sırada bulunan Suudi Arabistan, bu yıl iki kattan fazla yani 910 bin metrekare mülk edinerek ilk sıraya oturdu. 94 bin metrekarelik taşınmaz alarak altıncı sırada bulunan Kuveyt de listenin üst sıralarına çıktı. Kuveyt, 522 bin metrekare ile dördüncü sıraya yükseldi. Birleşik Arap Emirlikleri de 73 bin metrekarelik alımını, 219 bin metrekareye yükseltti. Arapların bu ilgisi, yabancıların tercih ettiği ilk 10 sıralamasını da değiştiriyor. Arapların tercih ettiği iller İstanbul, Yalova, Sakarya, Bursa, Kocaeli ve Trabzon olarak öne çıkıyor. İstanbul'da Beylikdüzü, Başakşehir gibi bölgelerde mülk yatırımı yapıyorlar. Suudiler Sapanca'da çok aktifler. Kuveytliler Trabzon, Bursa, Sapanca, Yalova'yı tercih ediyor'' diye konuştu.

Arap yatırımcı gayrimenkulde Arap baharı