Ankara'daki beyaz yüksek binalar

Ankaralılar konutta '4+1' diyor

Sektörden Haberler Emine Pile 24.08.2015
İstanbul ile Ankara konut sektörü karşılaştırıldığında İstanbullular 2+1 daireleri tercih ederken Ankaralılar'ın 4+1 dairelere yöneldiği görüldü.
Ankara ile İstanbul emlak sektörü karşılaştırıldığından birbirinden çok farklı parametreler ortaya çıkıyor. Ankaralılar yatırım için ticari birimleri tercih ederken, konut sektörü daha çok oturum için ilgi görüyor. Oturum için daire denildiğinde de kriterler İstanbul'dan çok farklı. Ankaralılar büyük, balkonlu daireleri tercih ediyor. Son birkaç yıla kadar 3+1 daireler geniş kategorisinde değil normal ölçekli daireler olarak talep görürken şimdilerde bu talep 4+1'e çıkmış durumda.

ANKARA'DA KALİTE TALEBİ YÜKSEK

Başkent'te 2 çocuklu bir ailenin "Biz 3+1 daireye sığmayız" yaklaşımı varken, İstanbul'da 2 çocuklu bir aile "2+1 bizim için yeterli" anlayışına sahip. İstanbul'da metrekare satış bedelleri 2 bin 500 ile 10 bin dolar arasında değişirken, Ankara'da aynı ölçekte konut için bu değer 4 bin ile 6 bin 500 lira arasında. Öte yandan kalite talebi de oldukça yüksek.

Reidin'den alınan bilgilere göre özellikle markalı konut projelerinin artması ile büyük ve ferah dairelere ilgi arttı. Ankara'da 'Başımı sokacak bir evim olsun' anlayışının dışında 'lüks ve konforlu' bir yaşam hayali hakim olmaya  başladı.

Nüfusun 1 milyon 386 bin 935'inin bekar, 2 milyon 532 bin 191'i evli olduğu düşünüldüğünde büyük evlere olan ihtiyaç arttı. Evli ve çocuklu aileler daha ferah olan 4+1 daireleri tercih etmeye başladı. 

Ankara konut sektörü