tskb gayrimenkul değerleme genel müdür yardımcısı sertan ünal

Anadolu projeleri büyükşehirlerde satış hızını kesti!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 22.03.2016
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Sertan Ünal, Anadolu'nun konut anlamındaki hızlı gelişiminin önemli olduğunu söyledi.
Gayrimenkul sektörünün ilk ayında satışlar, geçmiş yıllara göre ortalamanın gerisinde kaldı. Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Sertan Ünal ise, 2016'nın dinamik bir yıl olacağını ve inşaatın ekonomide çok önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

İşte Sertan Ünal'ın emlaktasondakika.com'a yaptığı özel açıklamalar…

Satışlar kısa süre içerisinde artar

Konutta satış rakamlarının kısa üre içerisinde yükseleceğini ifade eden Sertan Ünal “Satışların düşüşü aslında göreceli. Geçmiş yıllara bakıldığında rakamlar ortalama altında ancak Aralık ayı ortalamanın üzerinde seyretti. 2015 sonu ve 2016 başlarında yaşanan bu gelişmeler önemli. Şubat ve Mart'la birlikte satışlar yükselecektir” dedi.

Ortalama 110 bin lira kredi kullandık

Konut kredisi kullanımını da değerlendiren TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Sertan Ünal “Merkez Bankası verilerine göre 2015'te ortalama 110 bin lira konut kredisi kullandık. Yapılan 3 konut satışından birisinde konut kredisi mutlaka kullanılıyor. Yüzde 33 eviyelerinde kullanım oranımız var. 1 milyon 200 bin civarında el değiştiren konutun yaklaşık 480 bininde ipotekli işlem yapıldı” ifadelerini kullandı.

Dönüşüm fiyatları yükseltiyor

Dönüşümün yapay fiyat artışına neden olup olmadığı hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunan Sertan Ünal “Dönüşüm olan bölgelerde eski ve yeni bina fiyat farkı olacaktır. Dönüşüme girmemiş ancak aynı bölgede dönüşmeyen binalar, yeni binalarla aynı rakamları isteyince bir fark ortaya çıkıyor” diye konuştu. Kadıköy'de dönüşümün fiyatları yükselttiğini belirten Ünal “Burada değerlendirme kriterleri çok önemli. TL bazında artan rakamlar, olar bazında geriledi” dedi.

Anadolu projeler büyükşehirlerin payını düşürdü

İstanbul, Ankara ve İzmir'deki konut fiyat artışlarını da değerlendiren Ünal “Yeni konutların ortaya çıkmasıyla büyükşehirlerde fiyatlar yükseldi. Anadolu'daki konut projelerinin artmasından kaynaklı olarak , İstanbul, Ankara ve İzmir'in konut satışlarındaki payı yüzde 60'lardan yüzde 40'lara geriledi. Bu da 3 büyükşehirde satışların azalmasından değil geliştiricilerin oralara yönelmesinden kaynaklı” diye konuştu.

Megakentte bölgesel fazlalık olabilir

İstanbul'da konut fazlası iddialarına da açıklık getiren Ünal “Bazı bölgelerde fazlalıktan bahsederken bazı bölgelerde ise büyük bir ihtiyaç olduğu göze çarpıyor. Burada en kritik nokta doğru projelerin, doğru yerde doğru zamanda satışa çıkıyor olmasıdır” dedi.

2016 dinamik bir yıl olacak

2016'nın 2015'e benzeyeceğini belirten Ünal “İnşaat ve konut ekonominin lokomotifi. Dolayısıyla devam eden projelerin tamamlanması ve kredi faiz oranlarına bağlı olarak gerçekleşecek işlemler sayesinde dinamik bir dönem olacak gibi gözüküyor. Değerleme sektörü olarak mesleki örgütlenme anlamında büyük aşamalar kaydedildi ve bu kapsamda çalışmalar sürüyor. Bunlar, gayrimenkul sektörünün gelişmesini sağlayacak” açıklamasında bulundu.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

tskb gayrimenkul değerleme sertan ünal anadolu konut projeleri kentsel dönüşüm