Relux

Altunbüken, Kapalıçarşı esnafını şantiyeye çekiyor

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 15.09.2015
Birikimlerini gayrimenkule yönlendiren Altunbüken Holding, Kapalıçarşı’daki dost çevresi i ile birlikte daha büyük projelere gerçekleştirmek istiyor.
Projelerin yatırım değerlerini hazırladıktan sonra işe başladıklarına dikkat çeken Relux İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Korkut Can Balkan maddi kıstaslarının olmadığını söyledi. 

Ekonomik refleksleri oluştu

Türkiye gibi her zaman krizde olan bir ülkede 75 yıldan beri ticaret yaptıklarını ifade eden Balkan, “İster istemez bir ayakta kalma refleksi oluşuyor. Bizim refleksimizde ayağımızı yorganımıza göre uzatmak ve hiç satış yapmasak bile o projeyi tamamlacak finansmanı ayırmış olmak” dedi.

Şu anda 10-15 milyon dolar yatırım değeri olan projeler gerçekleştirdiklerini belirten Balkan, “Bundan bir sonraki hedefimiz 35-45 milyon dolarlık bant olacak. Ayrıca bu aşamada ortaklarımızın da desteği ile daha farklı projeler geliştirebiliriz” diye konuştu.

Sistem kuracaklarına ortak olacağız

Ortaklar konusuna açıklık getiren Balkan, “Biz alım yapanlara müşteri değil yatırımcı ortağımız diyoruz. Satış yapacağımız kimseleri seçiyoruz ve dostlarımız olmasına önem veriyoruz. Kapalıçarşı'dan gelen önemli bir geçmişimiz var. Oradaki dostalarımızdan inşaata girmek isteyenler oluyor. Yeniden sistem kurmak yerine bize ortak olacaklar. O zaman işlerin boyutu farklılıaşacak. Yabancı için veya daha büyük ölçekte projeler geliştiririz. Şimdiden konuşmak erken” dedi.

Bir hata bin yıllık itibarı yakar

Bu konudaki açıklamalarına devam eden Balkan, “İnşaat komplike bir iş ve biz bu alanda iyiyiz. Kapalıçarşı'dan yatırımcı ortaklarımız, ağgabeylerimiz ve yakınlarımız tekrardan şirket kuracaklarına bizimle ortak olarak yatırım yapıyorlar. 75 yıllık bir geçmişimiz var. Finansal piyasalarda bir hata bin yıllık itibarı yakar.  Buna çok dikkat ederiz. İnşaatın gelişimini ben üstlendim. Olaya şöyle bakıyorum. Altınbüken'in yed-i eminliğini de işin içine katarak tamamen özkaynaklarla, ayağımızı yorgana göre uzatarak hareket edeceğiz. Ama bu kez ortaklarımızda olacak. Farklı sektörlerdeki kaynaklarımızın da hepsini buraya aktarmayacağız. Sistemi kurduktan sonra bizimle hareket edecek dostlmarımızla eser bırakmak isteyenlerle gideceğiz. Borçla iş yapmayacağız. Aksi halde krize dayanamayız. Bu kadar emekten sonra bu dayanıklılığı kaybetmek istemem. Önemli olan hayatta kalmaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

Altunbüken Holding Kapalıçarşı Relux Korkut Can Balkan