Altan Elmas

Altan Elmas: İnşaatta ölçekler çok büyüdü!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 30.03.2016
Altan Elmas: "10 yıl öncesinde 100 konutluk bir proje büyük sayılabilecek seviyedeyken, bugün 500-600 konutluk proje, orta büyüklükte algılanıyor"
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Üyesi Altan Elmas, inşaat sektöründe yatırım ve ölçeklerin çok büyüdüğünü belirterek, "10 yıl öncesinde 100 konutluk bir proje büyük sayılabilecek seviyedeyken, bugün 500-600 konutluk proje, orta büyüklükte algılanıyor." dedi. 

Elmas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konut sektöründeki değişime dikkat çekerek, taleplerin farklı noktalara geldiğini söyledi.

"10 yıl öncesinde 100 konutluk bir proje büyük sayılabilecek seviyedeyken, bugün 500-600 konutluk proje, orta büyüklükte bir konut projesi olarak algılanıyor. Bin konut üzeri projeler büyük olarak algılanıyor." diyen, Elmas, yatırım ve ölçeklerin ciddi anlamda büyüdüğünü, hizmet kalitesinin arttığını dile getirdi. 

"Estetik yapılaşma söz konusu"

Konutların artık görsel kaliteleri ve farklı tasarımlarıyla da dikkat çektiğini anlatan Elmas, şunları kaydetti:  

"Görsel kalite, bina dış cephesi, konseptleri, iç mimariye ve tasarımlara artık çok önem veriliyor. Kurumsal firmalar için olmazsa olmaz hale geldi bu konular. Bunların reklamlarının ve tanıtımlarının yapılması sektöre örnek teşkil ediyor. Bu da daha orta ölçekli küçük yatırımcıları bu noktada olumlu ve pozitif etkiliyor. Dolayısıyla toplamda bir düzelme, estetik yapılaşma söz konusu. İmalat kalitesi açısından da bu böyle. Binalar daha sağlam ve tekniğine uygun yapılıyor. Malzeme kaliteleri son derece artmış vaziyette. İşçilik kalitelerimiz de çok artmış vaziyette. Bence inşaat sektörü çok iyi bir noktaya geldi ve daha da ilerleyebilir."

Elmas, iş güvenliği konusuna da değinerek, konuya çok önem verdiklerini ancak bu alandaki hassasiyetin sektörün tümüne yayılması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Altan Elmas Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER)