Alptekin Başarır

Alptekin Başarır, “Piyasaların kendine gelmesi gerek”

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 11.03.2015
Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, piyasaların dolardaki yükselişin etkisinden hemen kurtulması gerektiğini söyledi.
Ağırlıklı olarak Kurtköy'de projeler geliştiren Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, piyasaların dolardaki yükselişin etkisinden hemen kurtulması gerektiğini söyledi. 

Markalı konut ve ofis üretiminin yanısıra Fikirtepe ve Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiren Başarır İnşaat, bir yandan Helenium markalı konutlarında teslimlere giderken yeni projelere de start veriyor.  

Yıl başından bu yana dolardaki yükselişin artık durması gerektiğini söyleyen Başarır, “Herkes gibi inşaat sektörü olarak bizde bundan yakından etkilendik. İthal girdili malzeme kullanıyoruz. Burada artış inşaata ve oradan da tüm piyasalara yayılıyor. Bunun durması gerek” dedi.

Yılın iyi başladığına dikkat çeken Başarır, “Seçim yılı olmamıza rağmen satışlarımız iyi gidiyordu. Genelde satışa çıktıktan sonra 2-3 ayda konutların yüzde 40'ını satardık. Şimdi yüzde 20'lerde kaldık. Mevsimsel etkiden söz edilebilir ama ana etken doların yükselişi” diye konuştu. 

İşin renginin değiştiğini ileri süren Başarır, “Yaşadığımız maddi kaybın yanında bir de alıcı kitlesi beklentiye girdi. Bunu çabuk atlatırsak hareketlilik geri gelir. Bu durgunluğun Haziran'dan önce bitmesi gerek. Yoksa alım beklentisi yılın üçüncü çeyreğine kalır” dedi.

İstanbul dışını düşünmüyorlar

İstanbul dışında veya Bodrum gibi merkezlere şimdilik yatırım planları olmadığını ama iyi bir teklif gelirse değerlendireceklerini söyleyen Başarır, “Helenium Wings'in satışları tamamlandı sayılır, bu ay teslim ediyoruz. Helenium Garden'da inşaat ve satışlar kendi periyodunda ilerliyor. İnce işlerine başladık. Onun satışları da yüzde 80'lere dayandı” dedi.

Helenium Boutique İletişim Bilgileri;

Web: http://www.heleniumboutique.com/
Telefon: (0216) 702 10 00

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Alptekin Başarır Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır dolardaki yükseliş