Helenium Wings

Alptekin Başarır, 'İstanbul’da nitelikli arsalar azalıyor!'

Sektörden Haberler 11.03.2015 10:50

Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaatın herkesi çekmesi, nitelikli arsa arzını azaltıyor.

İstanbul'un arsa fakiri olduğunu ve her yere bina yapılamayacağını belirten Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, zaman içinde bu arsaların sayılarının azaldığını kaydetti. 

İstanbul'un sınırlara dayandığını belirten Başarır, “Şehirde 20 milyona yakın nüfus ikamet ediyor. Zaten alanı kısıtlı. Eldeki parsellere niteliksiz yapılar inşa edilince bu açık daha da kendini gösteriyor” dedi.

 Arsa maliklerinin elerlideki arsaları ederinden dahafazla bir fiyata çalıştığınad dikkat çeken Başarır, “Arsa payları aldı başını gitti. Bağdat Caddesi'nde yüzde 80, Fikirtepe'de 60, Kurtköy'de 50-55 oranlarında arsa malikleri pay istiyor. İnşaatların metrekaresi 3 bin liranın üzerine çok zorlama ile satılıyor. Yüzde 55'in arsaya ayrıldığı bir yerde para kazanma oranı çok düşük” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşümde güçlenecekler

Rotalarını Anadolu yakasında kentsel dönüşüm projelerine çevirdiklerini kaydeden Başarır, Fikirtepe'ye 800 konut, Bağdat Caddesi'ne de 200 civarında konut inşa edileceğini kaydetti.  

Başarır, “Fikirtepe'de yüzde 90'dan fazlası ile anlaştık. Acele kamulaştırma aşamasına geldik. Hak sahipleri ile anlaşamazsak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı araya girecek. Gerekirse kamulaştıracak.  Haziran-Eylül döneminde satışa çıkmayı planlıyoruz. 180 milyon lira kadar yatırım yaparak 250 milyon lira ciro edinmeyi hedefliyoruz. 120 bin metrekare inşaat alanı, 60 bin metrekare satılabilir alan olacak” diye konuştu.

Bağdat Caddesi'ne sirayet edecekler

Bağdat Caddesi'nde projelerin kat karşılığı geliştirildiğini belirten Başarır, “Oranlar çok yüksek, biz yüzde 65 ile 75 arasında anlaştık. Orada bir binanın yıkımını gerçekleştirdik. Diğer 7 binada da kısa sürede yıkımlara ve hemen peşinde inşaatlara başlayacağız. Oranlarının çok düşük olmasına rağmen Bağdat Caddesi'nde var olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kendi bölgelerini bırakmayacaklar

Kartal, Maltepe ve Pendik'te kalmaya devam edeceklerini dile getiren Başarır, “Geçen yıl Zeytinburnu'nda 3 bin metrekarelik bir arsa satın aldık. Fikirtepe ve Bağdat Caddesi de bizi 2-3 yıl meşgul eder. Çok iyi bir teklif olmadığı sürece İstanbul dışına çıkmaya veya Bodrum gibi lokasyonlarda proje geliştirmeye niyetimiz yok” diye konuştu. 

Helenium Boutique İletişim Bilgileri;

Web: http://www.heleniumboutique.com/
Telefon: (0216) 702 10 00

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com