Alptekin Başarır

Alptekin Başarır, “Devlet arsa sorunu ile ilgilenmeli”

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 11.03.2015
Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, İstanbul'da arsa arzına devletin müdahil olması gerektiğini söyledi.
Uygun fiyata konut üretiminde ve açığın kapanmasında en önemli maliyetin arsa olduğunu söyleyen Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, buna devletin el atması gerektiğini kaydetti.

Markalı konut üreticilerinin İstanbul gibi dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir bölgede ayda 300 liralık ödemeyle konut üretemeyeceğini söyleyen Başarır, “Maliyetlerin yüzde 50 ile 80'ini arsa alıyor. Geriye kalan kısımda konut üretmek güçleşiyor. Maliyetin çıkarılması için nitelikli konutlar yapılıyor ve pahalı satılıyor. Bu durumda ucuza nasıl konut üretilebilir ki?” diye sordu.

Devletin konuya çözüm üretmesi gerektiğini belirten Başarır, “Yılda 600 bin konut ihtiyacımızı ancak karşılıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında acilen yenilenmesi gereken 7 milyon civarında sorunlu bina var. Depremin gelmesini bekleyemeyeceğimize göre durumun hesabını siz yapın” dedi.

Arsayı devlet sağlamalı

Orta ve alt gelirin asıl konuta ihtiyacı olduğuna değinen Başarır, bu günkü şartlarda özel sektörün bu konuya eğilemeyeceğini ileri sürdü. Ancak devletin TOKİ benzeri kuruluşlar ile bunu çözmesi ve arsa üretmesi gerektiğine parmak basan Başarır, “Kentsel dönüşümde birçok konu ve vergi kanunla indirildi ama arsa sahipleri bu payı kendine aldı. Maliyet yine aynı. Artık İstanbul'da ucuza oturmak hayal oldu. İstanbul toprağı fazla olan bir kent değil. Her yere de konut yapılmaz. 20 milyona yakın nüfusu var” dedi.

Zeytinburnu'nda arsa aldılar

Kartal, Maltepe ve Pendik'te kalmaya devam edeceklerini, kentsel dönüşüme de ağırlık vereceklerini kaydeden Başarır, “Bağdat Caddesi'nde ve Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm çalışmalarında ilerleyeceğiz. Farklı projelerle ilgileniyoruz. Birde Zeytinburnu'nda ofis yapmak üzere 3 bin metrekare arsa aldık. Onu da uygun bir zamanda değerlendireceğiz” diye konuştu.

Helenium Boutique İletişim Bilgileri;

Web: http://www.heleniumboutique.com/
Telefon: (0216) 702 10 00

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır İstanbul arsa arzı Alptekin Başarır