Ali Şener

Ali Şener, "Dünyanın ömrünü kentsel dönüşümle koruyalım"

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 27.02.2015
İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisi için önemine değinen Svot Yapı Pazarlama Müdürü Ali Şener, bu konuda yapılması gerekenleri anlattı.
Türkiye'de inşaatın motor sektör olduğunu ve çok fazla iş koluna istihdam sağladığını söyleyen Svot Yapı Pazarlama Müdürü Ali Şener, bu konuda yapılması gerekenleri anlattı.

Kentsel dönüşümün rantsal dönüşüm olarak görülmemesi ve herkesin üzerine düşeni yapmasını isteyen Şener, aksi takdirde gelecek nesillere bırakacak bir dünyanın olmadığını söyledi. 

Yapı stokumuz dönüşümü gerektiriyor

Türkiye'deki yapı stokunun halinin iç açıcı olmadığını deklare eden Şener, “Depremin ne zaman geleceği hiç belli olmaz. Son yaşadığımız Marmara Depremi'ni unutmayalım. Acısı halen içimizde yaşıyor. Bunun önlemini alalım. Kentsel dönüşüm hamlesini elimizde var olan eskimiş ve teknolojik alt yapıya cevap vermeyen binalardan kurtuluş fırsatı olarak görelim” dedi.

Dünyayı çocuklardan borç aldığımızı söyleyen Şener, “Çocuklarımıza yaşayacak bir dünya bırakalım. Çünkü insanlar bununla yakından ilgileniyor. Sürdürülebilir, tasarruflu, dönüşebilir malzemelerin önde olduğu kurgular yapalım. Artık dünyamıza çocukların ve insanların geleceği ile yakından ilgilenen bir anlayış hakim. İnsanlar ve yapılacak kentsel dönüşüm çevreye duyarlı olmalı. Dünyanın 50 yıllık ömrü kaldı. Eldekini daha verimli kullanmak için sistematiği olan şehirler kurmalıyız. Parsel bazında binaların yenilenmesi yerine ada bazında planlamalar yapılmalı. Elde edilen netice hepimizin yaşam standardını etkileyen bir durum” diye konuşarak sözlerini noktaladı.

Svot Yapı Pazarlama Müdürü Ali Şener kentsel dönüşüm